Miha Štamcar

Kitajska agencija Xinhua je že pred začetkom turistične sezone objavila seznam gradov, ki jih morajo turisti obiskati v Evropi. Razočarano smo ugotovili, da na seznamu ni nobenega našega gradu, čeprav podobni zapiski radi omenjajo predvsem Predjamski grad zaradi pomembne zgodbe o vitezu Erazmu Predjamskem.

Kitajci seveda vidijo stvari na veliko, zato so se lotili predstavitve velikih gradov, v velikih državah, naš časopis pa je, da ne bi ravno prepisovali, izbrskal nekaj podatkov o teh gradovih, da se boste lahko sami odločili, katera od teh starih zgradb je najbolj vredna obiska.

Neuschwanstein (Nemčija)

Labodji kamen, če prevedemo, je eden najpomembnejših gradov na svetu, ki ga ilustratorji pravljic in risank radi uporabljajo kot podlago za pravljični grad. Kot simbol ga je uporabila celo Disneyjeva produkcijska hiša. Graditi so ga začeli dokaj pozno, leta 1869, a ga povsem do konca niso zgradili. Grad je ena najpomembnejši bavarskih turističnih točk in se nahaja na meji z Avstrijo.

Mont Saint Michel (Francija)

Saint Michel je skalnat otoček nedaleč od severne francoske obale. Pravzaprav je zaradi bibavice, ki lahko znaša kar osem metrov, otok včasih na kopnem, drugič pa povezavo s kopnim zalije voda. Zaradi tega otoka gradu nikoli niso uspeli zavzeti, čeprav so prvo kapelo postavili že leta 708. V naslednjih letih je tukaj nastalo romarsko središče, potem samostan…

Chambord (Francija)

Največji grad ob Loari (kjer je sicer vrsta pomembnih francoskih gradov) so začeli graditi leta 1519 in ga je delno projektiral sam Leonardo da Vinci. V stoletjih je grad spreminjal svoje obličje, sedanja podoba pa je v večjem delu nastala v osemnajstem stoletju. Zgradba ni majhna, saj ima namreč kar 440 soban in skupaj s parkom meri velikih 4560 hektarjev.

Hohenzollern (Nemčija)

Gre za sedež nemške plemiške družine Hohenzollern, katere člani so v devetnajstem stoletju vladali Nemčiji. Prvotna zgradba naj bi bila postavljena že v enajstem stoletju, a grad je bil porušen in ponovno postavljen, prenovljen, poškodovan v potresu… Leta 1990 so ga spet prenovili. Dvorec je v zasebnem lastništvu, na leto pa ga obišče kar 300.000 ljudi.

Utrdba Hohensalzburg (Avstrija)

V Salzburgu sta grad in staro mestno jedro, ki je podobno Ljubljani. Velika utrdba je bila zgrajena davnega leta 1077, ko je ščitila mestne veljake, naklonjene papežu, proti nemški cesarski vojski. Utrdba se je z leti širila (v njej so kapelica, pekarna in velika kalijeva peč), sedanja podoba pa je iz leta 1668. Gre za največjo utrdbo na nemškem govornem območju.

Grad Chillon (Švica)

Grad na obalah Ženevskega jezera je izrazito popularen zato, ker ga je v pesmi Zapornik iz Chillona opeval sam lord Byron. Gre za slikovito zgradbo, ki je sestavljena iz kakšnih sto objektov. Grad pisno prvič omenjajo v enajstem stoletju, v sodobnih časih pa je odprt za javnost kot najbolj obiskan švicarski zgodovinski objekt.

Alcazar de Segovia (Španija)

Grad, prvič omenjen leta 1120, v španskem mestu Segovia, je velika, kamnita utrdba, ki naj bi (kot še nekateri evropski gradovi) služila Waltu Disneyju, ko je iskal navdih za Pepelkin grad. Grad je bil najprej utrdba, ki so jo gradili Arabci, ko pa je prišel v španske roke, je bil v njem državni zapor, vojaška akademija in še kaj.

Palacio Nacional da Pena (Portugalska)

Na griču nad portugalskim mestom Sintra stoji palača oziroma več objektov, ki skupaj tvorijo velik grad. Na začetku, nekje v srednjem veku, je bila cerkev, ki so jo posvetili Mariji, potem pa so jo v letih dograjevali v neogotskem, arabskem in novorenesančnem slogu. V sodobnem času protokolarno palačo obdaja tudi pomemben park.

Edinburški grad (Škotska)

Največjo zgodovinsko turistično atrakcijo na Škotskem si na leto ogleda kar 1,3 milijona turistov. Naselje na vulkanskih skalah nad mestom naj bi po nekaterih podatkih segalo v oddaljeno deveto stoletje pred našim štetjem. Bolj kot za stanovanjske je služilo za vojaške namene. Mimogrede, grad je pomemben simbol v škotskih grbih.

Grad Bran (Romunija)

Gre za utrdbo na meji med Transilvanijo in Vlaško, ki velja za grad grofa Drakule, je pa res, da je imel morda pisec romana Bram Stoker v mislih še dve drugi lokaciji. Dejstvo je, da gre za resen romunski turistični objekt. V gradu, poleg muzeja pohištva, pripravljajo še vodeni ogled soban in dvorišča, prespati pa menda v gradu najbolj znanega vampirja ni (več) mogoče.