Kazenska ovadba zoper ljubljanskega paroha Perana Boškovića je po dobrem letu dni doživela epilog. Vendar (še) ne na sodišču – tožilstvo je namreč vložilo zahtevo za preiskavo na ljubljansko okrožno sodišče, temveč znotraj pravoslavne cerkve.

Odločitev so sprejeli v Beogradu

»Visoki predstavniki srbske pravoslavne cerkve so sprejeli odločitev o umiku kazenske ovadbe zoper paroha Boškovića, ki je bil obtožen domnevne odtujitve dela denarja (800.000 evrov, op. p.), namenjenega za izgradnjo župnijskega doma ob pravoslavni cerkvi v Ljubljani,« je včeraj prav v prostorih kulturno-pastoralnega centra v imenu zagrebško-ljubljanskega metropolita Jovana sporočil protojerej stavrofor Slobodan Lalić. Ob tem je še dejal, da je odločitev sprejel svet sinoda srbske pravoslavne cerkve v Beogradu, metropolit Jovan kot zakoniti zastopnik pravoslavne cerkve v Sloveniji pa je pooblastil celjskega paroha in svojega namestnika za Slovenijo Milana Dudukovića za umik kazenske ovadbe.

Ker je Lalić na včerajšnji novinarski konferenci razkril, da je kazensko ovadbo vložila ljubljanska pravoslavna cerkvena občina z njenimi takratnimi zastopniki, je tako le postalo znano, kdo se je lani skrival za anonimnimi obtožbami zoper paroha Boškovića in o tem obveščal tudi medije. »To so ljudje, ki se skrivajo za anonimnostjo, pod psevdonimom pišejo po raznih blogih in forumih. Nočejo pa se izpostaviti z imenom in priimkom,« je lanskega julija pojasnjeval paroh Bošković, ki je vse očitke večkrat označil za laž. Zakaj so se odločili za umik kazenske ovadbe in katere informacije, ki so jih pridobili v zadnjem letu, so botrovale takšni odločitvi, Lalić ni želel pojasniti. Je pa ponovil, da je zagrebško-ljubljanski metropolit sprejel vse potrebne ukrepe za vnovično vzpostavitev reda in normalno delovanje ljubljanske cerkvene občine, v kateri bo v prihodnje normalno služboval tudi Bošković, ki je bil lani odstavljen z mesta starešine cerkve v Ljubljani. Novi starešina cerkve je postal paroh Aleksandar Obradović, ki je v Ljubljano prišel iz Zagreba.

Ovadba kot odraz jeze Zagreba

Kot smo poročali v Dnevniku lanskega septembra, naj bi bila ovadba posledica jeze Zagreba, saj je konflikt z Ljubljano trajal dolgo, bil je tudi oster in resen, nesoglasja v pravoslavni skupnosti pa so se okrepila med skoraj končano gradnjo tri milijone evrov vrednega centra (za njegovo dokončanje potrebujejo še okoli 150.000 evrov). Zato so lani visoko izobraženi ljudje srbskega rodu v Sloveniji z moralno Boškovićevo podporo na sedežu srbskega patriarha Irineja v Beogradu tudi predali pobudo z več kot 700 podpisi za oblikovanje samostojne slovenske eparhije, nekakšne pravoslavne škofije.

Ker so v tem krogu slovenskih pravoslavcev prepričani, da bi tovrstna organizacija izboljšala položaj njihove cerkve pri nas, je ta pobuda še vedno aktualna. Če bi se ta scenarij uresničil, bi se srbska pravoslavna cerkev v Sloveniji osamosvojila od doslej zanjo pristojne zagrebško-ljubljanske metropolije, Ljubljana pa naj bi dobila svojega vladiko.