»Po katastrofah v Mercatorju in Heliosu vsi favoriti na volitvah obljubljajo nadaljevanje razprodaj podjetij v državni lasti,« je bil kritičen koordinator sveta IDS Luka Mesec iz koalicije Združena levica. »Vladajoče stranke nas ob tem tolažijo, da bodo denar, ki ga bodo zaslužile z razprodajami, porabile za 'strateške naložbe'.«

Zemljevid obiskanih točk.

Mesec se nad obljubami čudi, saj je prepričan, da ravno podjetja, ki so predvidena za razprodajo, predstavljajo najboljše strateške naložbe za Slovenijo. Prav tako ne verjame obljubam, da ob prodaji podjetij v državni lasti ne bo prišlo do odpuščanj. »Naj to povedo delavcem in delavkam Heliosa. Njim so obljubili, da ne bo odpuščanj po privatizaciji. Pa so zato odpuščali pred njo. In po njej. Kupec je seveda takoj po prevzemu podjetja snedel besedo. Rezultat? 300 novih brezposelnih!«

Potrebna so pogajanja o nevzdržnih dolgovih držav

Ob tem opozarja še, da tudi prodaja vseh 15 predvidenih podjetij ne bo razbremenila slovenskega dolga, saj naj bi s tako zbrano milijardo evrov zmogli pokriti zgolj enoletno odplačilo obresti na državni dolg. V Združeni levici zato predlagajo ustavitev privatizacije, nesposobnim menedžerjem »pokazati rdeči karton«, upravljanje podjetij prenesti na delavce, obdavčiti bogate in kapital. Prav tako nameravajo odpreti pogajanja o nevzdržnih državnih dolgovih in ustvariti koalicijo držav, »ki bodo od ECB zahtevale, da končno začne odkupovati državne obveznice in konča dolžniško krizo«.

Violeta Tomič (DSD in koalicija ZL) je ob tem dodala še, da kapital hoče fleksibilnega delavca, ki ga lahko plača čim manj in brez težav odpušča. »Vse več je tistih, ki imajo redno službo, a vseeno spadajo v skupino 400.000 revnih. Takšno stanje je nedopustno.«

Celotno sporočilo za javnost je dostopno na povezavi.