Vrteča telesca in glasbene plošče so v ponedeljek zapolnili dvorano Komuna v Kinu Šiška. Šišenska mladina se je podala v ameriško urbano kulturo in se preizkusila v različnih tehnikah breakdancea in didžejanja. Od 30 do 40 udeležencev se je sukalo v ritmih breakbeatov in hiphopa na glavi, rokah in nogah, medtem ko so drugi ob boku Sunnyja Suna raje vrteli že skoraj pozabljene vinilne plošče, skrečali in veselo pritiskali na gumbe. V dveh urah se je razvila prava mladostniška energija, da smo še sami malo migali, predvsem pa občudovali elastično akrobatske gibe sodelujočih. Tudi oko kamere jih je budno spremljalo, saj so se njihovi vrstniki medtem preizkusili v filmskih in fotografskih spretnostih ter se previdno premikali skozi dogajanje.

Sodelovanje se krepi

Živahno popoldne je nastalo v sodelovanju Četrtnega mladinskega centra Šiška, Športnega centra Urban Roof in Kina Šiška, ki od februarja do junija enkrat na mesec organizirajo brezplačno delavnico ŠiškaFreestyle. »So napovednik festivala urbane kulture Šiškafejst, ki bo potekal oktobra. Glavni namen je prenesti urbano kulturo in športe ter energijo mladih z ulic v kulturno ustanovo in jih približati širši populaciji,« je pojasnila Ana Marinčič, koordinatorica Četrtnega mladinskega centra Šiška, ki ga upravlja Javni zavod Mladi zmaji. Naslednji mesec se dogajanje seli na prosto, saj bo najprej 14. aprila delavnica rolkanja in izdelovanja objektov za rolkanje, 12. maja bodo mladi lahko preizkusili svoje spretnosti na kolesih BMX in si predelali svoje kolo, 16. junija pa bo sledil vrhunec z vsemi urbanimi kulturnimi in športnimi panogami na kupu. »Ves program, ki se dogaja v Urban Roofu, bomo preselili sem na prosto, da bo bliže otrokom in mladini in da se z njim pobliže spoznajo,« je pojasnila Ana Jarc, vodja programov v tem športnem centru.

Mladinski delavci v Šiški se tudi sicer vedno bolj povezujejo. Začelo se je s Šiškafejstom, nadaljevalo s športnimi dnevi ČMC Šiška v Urban Roofu in zdaj še s skupnimi delavnicami s Kinom Šiška. »Začetek je dober, zadeva pa še raste. Za mladino v Šiški s skupnimi močmi delamo dobro stvar,« je pojasnila Jarčeva. »Vidimo, da se dober glas širi po Šiški in da je vsakič nekoliko več udeležencev, naslednjič pa bo z gosti iz tujine gotovo pestrejše in številnejše,« je dodala njena soimenjakinja iz mladinskega centra. »Šiška je velika in potrebuje več mladinskih centrov ter aktivnosti, zato se povezujemo z različnimi organizacijami v lokalni skupnosti. Vsi skupaj se trudimo, da mladina v Šiški aktivno in kakovostno preživlja svoj prosti čas.«

»Dnevna soba« in športni center

Mladinski center v Šiški deluje kot »dnevna soba« za mlade iz soseske, kjer trenutno svoj prosti čas dnevno preživlja od 20 do 25 mladostnikov, vse leto pa približno 350. Namenjen je v prvi vrsti starejšim osnovnošolcem in srednješolcem, a Marinčičeva pravi, da tudi drugih ne zavrnejo. »Dobrodošel je vsak, ki najde kaj zase in ki se obnaša tako, da se v centru vsi dobro počutimo. Pri nas imajo mladi varen prostor, kjer se lahko izražajo, poiščejo nasvete in informacije ter se kaj novega naučijo. Kot nekakšna šola za življenje,« je nadaljevala. Veliko udeležencev prihaja iz socialno ogroženih družin, mladim odraslim, ki so zainteresirani za aktivnosti, pa ponujajo tudi projektno delo in pomoč pri iskanju zaposlitve. »Trudimo se delovati tudi zunaj samega centra. Da mladi lahko pustijo svoj pečat na javnih površinah in naredijo kaj dobrega za lokalno skupnost,« je sklenila.

Medtem ko je mladinski center financiran iz javnih sredstev in razpisov, se v Urban Roofu trudijo stati popolnoma na lastnih nogah. Sprva so mislili, da bodo zgolj hala za urbane športe in da se bodo pokrili z uporabninami, a jim to ni uspelo. Zato so čedalje dejavnejši na področju tečajev, in sicer rolkanja, hiphopa, breakdancea, športnega plezanja, BMX-a, po novem tudi vožnje s skirojem in še česa. »Programi so zelo širokega razpona, udeleženci pa od najmlajših, starih tri leta, do odraslih vseh starosti,« je razložila Jarčeva. Tečajnikov se je za zdaj nabralo okoli 200. Urban Roof upravlja Športno društvo Ilužn, ki plačuje najemnino za prostore, kar jim v času zime, ko so aktualne notranje aktivnosti, dobro uspeva, a je poletje toliko težje spraviti skozi. Po letu zatišja so se ponovno prijavili na razpise in zdaj čakajo na rezultate, da bi dobili še nekaj dodatnih sredstev. »Brcamo za svoj obstanek, trudimo se v vseh smereh, ampak smo samozadostni,« je sklenila sogovornica.