Slaba dva meseca po tem, ko so upniki potrdili prisilno poravnavo Polzele, se družba vnovič srečuje s finančnimi težavami, ki resno ogrožajo njeno poslovanje.

Po naših informacijah namreč Polzela finančni upravi (Furs) dolguje več kot 200.000 evrov prispevkov za februar in marec. Novi vršilec dolžnosti predsednika uprave Branko Krašovec je potrdil, da dolg do Fursa obstaja, a da je znesek nižji. »Furs smo tudi obvestili, da bomo prispevke plačali z manjšo zamudo,« je dodal Krašovec. Sredstva za plačilo nameravajo pridobiti s prodajo ene od praznih proizvodnih hal, pri čemer so kupca že našli.

Nekdanjim delavcem dolgujejo 90.000 evrov

Obenem družba več nekdanjim delavcem, ki so Polzelo zapustili pred lanskoletnim zaključkom prisilne poravnave, skupno dolguje okrog 90.000 evrov. Ker je država Polzeli odobrila državno pomoč v višini milijona evrov, so se ti zaradi neizplačila odpravnin obrnili na kabinet predsednika vlade Mira Cerarja. Kot je pojasnil Krašovec, se z delavci dogovarjajo, da bodo odpravnine začeli odplačevati maja. V Polzeli skušajo zaposlene, ki jim družba dolguje plače za lanska januar in februar, prepričati, naj nanje počakajo do takrat, ko jih bo družba sposobna izplačati.

Tudi dobavitelji so pred dnevi prejeli predlog, da bi ponovno pristali na plačevanje blaga z zamikom, smo izvedeli neuradno. Ker so se morali v »prisilki« dobavitelji odpovedati dobršnemu delu terjatev do Polzele, je razumljivo, da so za dobavo blaga v tem času zahtevali vnaprejšnje plačilo. Po pojasnilih Krašovca so poslovne partnerje obvestili, da si želijo z vsakim od njih skleniti individualni dogovor o plačilnih pogojih.

Kakšne načrte imajo Američani?

Kljub finančnim težavam pa ima Polzela očitno še vedno na voljo dovolj sredstev za plačevanje finančnih svetovalcev. Podobno kot v Cimosu so morali v Polzeli na zahtevo Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) najeti nemško svetovalno družbo Admetam. Koliko ji plačuje Polzela, Krašovec ni razkril. Pojasnil pa je, da jim Admetam svetuje pri tržnem in finančnem prestrukturiranju ter zniževanju stroškov. Skupaj s terjatvami do ACH, Adrie Airways in Elana je DUTB v začetku aprila Bank of America Merrill Lynch (BAMLI) prodala tudi terjatve do Polzele.

O tem, kakšne načrte imajo Američani s Polzelo, Krašovec še ne ve ničesar. Potrdil pa je, da njegova predhodnica Karmen Dvorjak, ki je marca odstopila s položaja predsednice uprave, še vedno pogosto obiskuje družbo. »Delovno razmerje ji bo formalno prenehalo konec maja. Hkrati pa nam pomaga odgovarjati na številna vprašanja, ki smo jih zaradi državne pomoči prejeli od evropske komisije. Dokumentacijo za pridobitev državne pomoči je namreč pripravila Dvorjakova,« je dejal Krašovec. Med možnimi kandidati za novega predsednika uprave s polnim mandatom se sicer v zadnjih dneh omenja Tomaža Klemenčiča, ki je v najtežjih časih uspešno vodil družbo Albaugh TKI, takrat še pod imenom Pinus TKI.