Medtem ko želijo nekatere države z zapiranjem mej zajeziti množične prihode migrantov v Evropo, obstajajo tudi tisti, ki so jim v stiski pripravljeni pomagati. Med takšnimi je skupina posameznikov iz Berlina, ki želi begunce prek svoje spletne strani in humanitarnih lokalnih ustanov povezati z gostoljubnimi prebivalci v Nemčiji in Avstriji.

Begunski centri so brez primernih pogojev

Takšnih, ki želijo beguncem ponuditi nastanitev za obdobje od treh mesecev naprej, je po podatkih na njihovi strani v obeh državah do sedaj približno osemsto. Ljudje s to željo se vpišejo v register na spletu, kamor dodajo kraj in nastanitev, ki jo ponujajo. Potem jih lokalna humanitarna organizacija poveže z najbližjimi begunci. Če se tako gostitelj kot potencialni gost strinjata, pride do vselitve. Organizacija nato poskrbi za plačilo simboličnega zneska najemnine, ki ga zberejo s prispevki ljudi ali pa zanj poskrbijo humanitarne organizacije.

Ideja o takšnem načinu nastanitve priseljencev se je porodila 31-letnemu grafičnemu oblikovalcu Jonasu Kakoschkeju in 28-letni učiteljici Mareike Geiling iz Berlina. »Sita sva bila poročil o tem, kako množice beguncev, ki prihajajo v Nemčijo, usmerjajo v prenatrpane begunske centre in azile s slabimi življenjskimi pogoji. Verjela sva, da lahko najdeva boljšo možnost,« je za NPR povedal mladi par, ki sta se mu v iniciativi pridružila Golde Ebding in Lena Grote. »Ljudem, ki prihajajo s kriznih območij, želimo ponuditi možnost, da se vključijo v vsakdanje življenje,« pravi ekipa, ki pričakuje, da se bodo na takšen način begunci lažje prilagodili novemu okolju in se bolje naučili jezika. Za gostitelje, kot pravijo, je to neprecenljiva izkušnja, s katero pomagajo človeku v težkem položaju, prinese pa jim tudi znanje o novi kulturi.

»Ker sem begunec, z mano niso želeli imeti opravka«

Jonas in Mareike trenutno gostita 39-letnega begunca iz Malija. Pomagata mu pri učenju nemščine, dokler ne dobi delovnega dovoljenja. »Ko sem prišel, ni z mano nihče želel imeti opravka. Presenetilo me je, da obstajajo ljudje, ki so z mano kot beguncem pripravljeni živeti,« je povedal njun novi sostanovalec.

»Airbnb za begunce«, kot so ga nekateri neuradno poimenovali, želijo v bodoče izvoziti tudi v druge evropske države. Videti je, da bodo takšne možnosti nastanitev glede na množične prihode, ki se ne zmanjšujejo, tudi v prihodnje več kot dobrodošle.