»Vsi vemo, da v Lipici že tri leta dihamo na škrge. Septembrske plače ste dobili, oktobrskih ne bo. Denarja zanje ne morem več zagotoviti. Če nekdo ne želi, da ostanemo živi, je zdaj prišel trenutek njegove zmage.« S temi besedami je včeraj pred delavce Lipica Turizma stopil vršilec dolžnosti direktorja Boštjan Bizjak, ki želi zaradi zelo slabega finančnega stanja začeti stečajni postopek te družbe, ki je v stoodstotni lasti države, vendar soglasja vlade zanj nima.

Dež in konec sezone, pa toliko gostov...

Včeraj je v Lipici deževalo, toda z avtomobilsko pločevino zatrpano parkirišče in gneča v notranjosti hotela (tam se je trlo azijskih gostov in predšolskih otrok) nista dala slutiti, da turistična sezona in z njo zaslužek ugašata tako naglo, da je stečaj podjetja neizogiben. Obupani lipiški delavci so direktorjevo napoved sprejeli dokaj stoično. Poudarili so, da politikom, ki jim nenehno obljubljajo rešitve (tudi premier Miro Cerar), ne verjamejo več. Kljub vsemu jim dajejo še nekaj dni časa, da jih morda le najdejo. Če jim do 3. novembra to ne bo uspelo, bodo ta dan uprizorili stavko v Lipici, 9. novembra jo nameravajo ponoviti še v Ljubljani.

Vlada Mira Cerarja je družbo Lipica Turizem v začetku tega leta kot strateško naložbo (čeprav je imela že takrat dobra dva milijona evrov akumuliranega dolga) prenesla na Slovenski državni holding (SDH). Takšno rešitev so izsilili predvsem kmetijski minister Dejan Židan, njegova državna sekretarka Tanja Strniša in namestnica generalnega sekretarja vlade Miranda Groff Ferjančič, ki je hkrati prva nadzornica Lipice. Že prej je ista trojica izsilila sprejetje sporne novele zakona o Kobilarni Lipica in uredbe o razmejitvi premoženja v Lipici na turistični in kobilarniški del, čeprav so poznavalci opozarjali, da konjereje in turizma ni mogoče ločevati, ker sta ti dejavnosti preveč prepleteni.

Bili so opozorjeni, a se vseeno čudijo

Minister Židan in omenjeni dami so družbi Lipica Turizem naprtili tudi plačevanje ubijalske najemnine za uporabo polovice hotela Maestoso. Vse te dokumente je potrdila vlada – zakon in uredbo vlada Alenke Bratušek, sklep o prenosu Lipica Turizma na SDH ter višino najemnine pa Cerarjeva.

Aktualna vlada je v gradivo o prenosu Lipica Turizma na SDH celo zapisala, da je nujno potrebna dokapitalizacija družbe. »Če je ne bo, bo to najverjetneje pomenilo začetek insolventnih postopkov (stečaj ali likvidacija), ki bi obremenili državni proračun,« piše v gradivu, ki ga je decembra 2014 potrdila vlada. Takrat je SDH tudi naročila, da do 31. marca 2015 pripravi analizo stanja v Lipica Turizmu in predloge rešitev. SDH je to storil in med drugim opozoril, da brez sistemske rešitve (poudarek je na enotnem trženju turističnih in kobilarniških produktov v Lipici) in dokapitalizacije Lipica Turizem ne more preživeti. Toda vlada v šestih mesecih ni naredila popolnoma nič, zato presenečajo začudenje gospodarskega ministra Zdravka Počivalška in premierja Mira Cerarja ob dejstvu, da je družba tik pred stečajem, in njune napovedi, da bosta storila vse, da stečaja ne bo.