Ob informacijah o študiju in priložnostih za zaposlitev, ki jih mladi lahko poiščejo na Študentski areni, je letošnji dogodek na Gospodarskem razstavišču za obiskovalce tudi priložnost, da pomagajo beguncem. Na areni, ki poteka še danes med 12. in 19. uro, ima svoj prostor humanitarno društvo Adra, kjer zbirajo hrano, topla oblačila in igrače za begunce. Obiskovalce vabijo, naj prinesejo predvsem mleko, kruh, vodo, sok, ribje konzerve, topljeni sir ali sir v lističih, marmelado, energijske žitne ploščice, čokolado in piškote, pa tudi plastični jedilni pribor in krožnike ter otroško hrano. »Vsakemu, ki bo namenil en evro v sklad za begunce, bomo podarili rabljeno igračo,« so še sporočili iz društva.

Hrana, ki bi jo vzeli na avtobus

V društvu Adra pa danes ne bodo nehali zbirati materialno pomoč, v prihodnjih dneh bodo stvari zbirali v svojem skladišču na Njegoševi cesti 15. Vrata skladišča bodo danes in jutri ter prihodnji teden, predvidoma od ponedeljka do petka, odprta med 16. in 19. uro. »Ves čas smo povezani s terenom in zbiranje prilagajamo aktualnim potrebam,« je v imenu društva zagotovila Mateja Mlinar. Trenutno potrebujejo predvsem odeje, topla zimska oblačila in ohranjeno zimsko obutev. »Poletnih oblačil ne zbiramo,« je poudarila.

Tisti, ki bi želeli pomagati, lahko prinesejo tudi higienske pripomočke: vlažne robčke, zobne ščetke, zobno pasto, plenice in damske vložke, prav tako v centrih potrebujejo hrano, tudi takšno, ki je primerna za otroke do dveh let starosti. »Hrana naj bo suha, takšna, da je ni treba termično obdelati in ne potrebuje veliko priprave. Ljudje naj si predstavljajo, da potrebujemo tisto, kar bi lahko vzeli na avtobus in pojedli kar po poti,« je pojasnila Mlinarjeva.

Odziv spet večji

Podobno sporočajo tudi iz ljubljanskega območnega združenja Rdečega križa Slovenije in slovenskega Karitasa. »Tople bunde, nogavice, zimska oblačila, dobro ohranjeni zimski čevlji in tanke odeje, ki si jih lahko begunci ogrnejo. Pridejo namreč premočeni in premraženi, neprimerno oblečeni za trenutne vremenske razmere,« je najnujnejše potrebščine naštela Jana Lampe, pri Karitasu zadolžena za mednarodno razvojno in humanitarno pomoč. »Zbiramo tudi higienske pripomočke in hrano, predvsem ribje konzerve, energijske ploščice, prepečenec, čokoladne namaze.«

V humanitarnih društvih opažajo, da je bilo med begunskima valoma pomoči manj, zdaj pa se ljudje na pozive k materialni pomoči spet odzivajo. »V preteklih dneh nas je v treh urah obiskalo od pet do šest ljudi, kar je za prestolnico skromno. Pričakujemo, da se bo število ljudi v prihodnjih dneh povečalo, na pomoč so že priskočili tudi nekatera podjetja in šole,« ugotavlja Mlinarjeva. Lampetova pa že opaža, da je ljudi, ki prinašajo nujno potrebne stvari, vsak dan več.