Družba Makro 5 gradnje bo predvidoma prihodnji mesec zaključila gradnjo otroškega igrišča in novih sprehajalnih poti v Šmartinskem parku, so povedali na občinski službi za razvojne projekte in investicije. Ker dokončujejo šele prvi del otroškega igrišča, se bodo otroci sprva lahko zabavali le na treh igralih, in sicer na večjem vrvnem plezalu s ponjavo, na manjšem vrvnem plezalu oziroma piramidi in na dvojni gugalnici.

Paviljon naj bi stal približno 300.000 evrov

Na oddelku za razvojne projekte so napovedali, da bodo v prihodnjih fazah igrišče dopolnili z novimi vrstami igral, urbano opremo, park pa bodo dopolnili z novim zelenjem in uredili nove sprehajalne poti. V ozkem delu vzdolž zidu okrog pokopališča Žale so načrtovana tudi športna igrišča, kaže idejna zasnova ureditve parka, ki so jo v letu 2008 zasnovali Maja Simoneti, Tanja Maljevac, Dušan Stupar, Urška Krajnc in Maša Šorn, pri tem pa sta jim svetovala podžupan Janez Koželj in direktor ljubljanskega Botaničnega vrta Jože Bavcon.

Eden ključnih posegov v Šmartinskem parku je gradnja paviljona v bližini otroškega igrišča, ki bo po pojasnilih občine umeščen predvidoma tako, da bo zastiral pogled na bližnji bencinski servis. S takšno postavitvijo bodo »tudi optimalno izkoriščene možnosti za priključitev paviljona na potrebno infrastrukturo«, so pojasnili na občini. Obiskovalci parka in otroškega igrišča bodo v paviljonu lahko kupovali hrano in pijačo, na voljo pa jim bodo tudi sanitarije in prostori za previjanje otrok. Postavitev paviljona je za zdaj negotova, ker se mora občina najprej uskladiti s Petrolom in pridobiti ustrezna soglasja, zagotovili pa so, da pred letom 2018 paviljona, ki bo po ocenah iz leta 2012 stal 300.000 evrov, zagotovo ne bo.

Občina nima vseh zemljišč za novo parkirišče

Ob Jarški cesti pa namerava občina urediti parkirišče s 105 parkirnimi mesti, ki bo namenjeno lokalnim prebivalcem, obiskovalcem parka in uporabnikom pokopališča v času povečanega obiska, so pojasnili, čemu želijo poleg štirih obstoječih parkirišč v okolici Žal s 355 parkirnimi mesti ob parku zgraditi novo. Občina ima za parkirišče že izdelan projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja, vendar nima vseh potrebnih zemljišč.

Spomnimo, čeprav občina skrbi za celoten Šmartinski park, pa približno 15 odstotkov vseh zemljišč za zdaj še ni v njeni lasti. Glede na to, da je park velik kar 12,7 hektarja, je v lasti zasebnikov torej še nekaj manj kot dva hektarja zemljišč. Občini je v zadnjih dveh letih uspelo kupiti le sedem zemljišč v parku, od tega je pri dveh odkupila le solastniški delež. Koliko kvadratnih metrov so merila kupljena zemljišča, na občini niso povedali, pojasnili pa so, da so zanje namenili nekaj manj kot 475.000 evrov.