Na včerajšnjih pogajanjih med predstavniki vlade in policisti – prvih, odkar je vladna pogajalska skupina dobila mandat, in prvih po začetku policijske stavke, ki traja že skoraj dva tedna – po pričakovanjih niso sprejeli odločitev. Tako vladna kot sindikalna stran vsebine včerajšnjih pogajanj nista želeli razkriti, prav tako niso znana vladna izhodišča. V skopih sporočilih za javnost sta obe strani povedali le, da bo vladna pogajalska skupina do srede, ko se bodo pogajanja nadaljevala, pripravila podrobnejši predlog o vrednotenju delovnih mest v policiji.

Stavka tako še naprej poteka, vendar je policijska sindikata za zdaj ne nameravata zaostrovati. Časovnica pogajanj po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja ni predvidena, a v vladi želijo dogovor doseči še letos.

Vlada: Izpolnitev vsega nerealna

Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je ob začetku stavke povedal, da zahtevajo za 26 do 35 odstotkov višje plače, za kolikor so po njihovih izračunih trenutno nižje od plač v primerljivih državah EU. Poleg tega pričakujejo ureditev statusa policistov, ustrezno opremo in pravično ureditev potnih stroškov.

Sindikalne zahteve po ocenah vlade znašajo okoli 90 milijonov evrov, izpolnitev zahtev v celoti pa je po Koprivnikarjevih besedah »absolutno nerealna in nemogoča«. Vladna pogajalska skupina pri pogajanjih upošteva učinke dogovora s sindikati v javnem sektorju za leto 2016, o dodatnem denarju pa se bo sproti usklajevala z ministrstvom za finance. Koprivnikar sicer meni, da je vlada velik del zahtev policistov že uresničila oziroma jih uresničuje zdaj. Zaposlili so 300 policistov, dodatnih 50 zaposlitev je vlada odobrila v petek. V prihodnjih dveh letih je predvidenih tudi dodatnih 30 milijonov evrov za tehnično opremljenost policistov.

Varuhinja: Prisluhnite policistom

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer je včeraj sporočila, da so pogajanja s policisti lahko priložnost, da se vlada poglobljeno seznani z delom in razmerami, v katerih delujejo policisti. Po njenem mnenju so delovne razmere policistov še kako pomembne. Dobre delovne razmere in primerno plačilo policistov, pravi varuhinja, prispevajo k dostojanstvu zaposlenih in njihovi motivaciji, s tem pa tudi k primernejšemu izvajanju nalog in pooblastil ter večji skrbi za pravice ljudi, s katerimi prihajajo v stik. Po drugi strani pa imajo slabe delovne razmere nasproten učinek, ki bi se lahko kazal tudi v posameznih domnevno neprimernih, a še nepreverjenih ravnanjih policistov z begunci, na katera je bila varuhinja opozorjena v zadnjem času. Varuhinja pričakuje, da bo vlada našla način za izboljšanje delovnih razmer policistov.