Predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič je napovedal, da bodo v ponedeljek iz uporabe začeli izločati vso odsluženo in nevarno opremo. Med drugim naj bi bilo takšnih kar 500 policijskih vozil. Za takšen stavkovni ukrep so se odločili zato, ker je finančno ministrstvo v sredo zavrnilo predlog pogajalske skupine, ki jo vodi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, in predlagalo, da policija zahtevana sredstva poišče znotraj proračuna, namenjenega materialnim stroškom – gre za nujno potrebno opremo, katere zagotovitev je sicer ena od stavkovnih zahtev. Med ključnimi zahtevami sta tudi povišanje plač policistov in izplačilo presežnih ur. Ministrica je v svojem odzivu poudarila, da je pogajalska skupina navkljub izjemno omejenemu mandatu k reševanju stavkovnih zahtev pristopila odgovorno in z namenom, »da končno zaključimo to žalostno zgodovino neizpolnjevanja vladnih obljub«.

Policijska sindikata pa sta za 10. decembra napovedala protestni shod: »Javnosti in predvsem vladi želimo pokazali, da smo enotni in odločeni vztrajati pri uveljavitvi zapisanih zavez iz sklenjenih sporazumov«. Pogajanja med vlado in policisti so sicer do vrnitve premierja Mira Cerarja iz ZDA prekinjena.

Tarča stavke vodilni državniki?

Policisti pripravljajo še en ukrep, ki ostaja skrivnost. Bo pa, tako pravi predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič, tudi ta usmerjen proti vladi in ne proti ljudem.

Bojan Dobovšek, nepovezani poslanec in zunanji predavatelj na ljubljanski fakulteti za varnostne vede, pojasnjuje, da so sodobne stavke tudi drugod po svetu usmerjene podobno. Zato bi lahko po njegovem mnenju policisti v prihodnje stavko zaostrili tudi tako, da bi pri določenih vodilnih vladnih predstavnikih striktno izvajali zakonodajo in vse protokole: »To med drugim pomeni, da bi tako kot navadni državljani morali v službo skozi rentgen, da ne bi na letališčih imeli več VIP-prehoda in bi morali tako kot vsi drugi stati v vrsti.«

Sicer pa je Dobovšek do vladnega odziva na zahteve sindikatov močno kritičen: »Medtem ko po svetu varnosti namenjajo največji pomen, se naša vlada do tistih, ki skrbijo za varnost, obnaša skrajno arogantno in nespoštljivo. Kolegi iz skandinavskih držav so mi povedali, da česa takega še niso videli.« Uroševič se Dobovšku za idejo zahvaljuje, saj pravi, da še naprej iščejo nabor ustreznih stavkovnih aktivnosti.

Ministru niso »nagajali«

Prav včeraj pa je kranjska policijska uprava zaključila interni postopek in sporočila, da nedavna zaustavitev avtomobila ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja sredi noči ni bila načrtovana. Preiskava, ki so jo sprožili zaradi »sumov notranjih nepravilnosti in namigovanj zunanje javnosti«, je pokazala, da sta se policista odzvala na prijavo neinterventnega dogodka, ko se je na Poljansko cesto z notranjega parkirišča gostinskega obrata vključeval voznik avtomobila. »Okoliščina in dejstvo, da so taka ravnanja pogosto povezana z vožnjo pod vplivom alkohola, sta odločilno vplivala na nadaljnji razvoj dogodkov in izvajanje policijskih pooblastil, med katerimi je bila tudi odreditev preizkusa alkoholiziranosti, kar policist sme storiti v skladu s predpisi o cestnem prometu,« so zapisali in poudarili, da »absolutno obsojajo vsa ravnanja, ki bi bila v nasprotju s strokovnostjo in zakonitostjo policijskega dela«. Minister Koprivnikar je namreč takoj po postopku na facebooku podvomil o korektnosti policistov.

Koprivnikar se včeraj o ugotovitvah notranje preiskave ni želel izjasniti, češ da notranjih preiskav ne more komentirati.