Zadnji dan starega leta v Veliki Britaniji (po tradiciji iz leta 1890) objavijo novoletne časti – seznam novoletnih odlikovancev. Vlada ga sestavi na podlagi predlogov številnih ljudi, med njimi premierja in drugih političnih prvakov, in ga priporoči kraljici. Čeprav je različnih odlikovanj zelo veliko, odlikovancev pa več kot tisoč (lani 1164), so največje pozornosti vedno deležni novi vitezi (neobstoječega) britanskega imperija, ki dobijo prestižno in zelo zaželeno titulo sir. Ženska različica naziva je dame.

Kraljica se mora strinjati s seznamom odlikovancev, podelitev viteških naslovov pa lahko delegira princu Charlesu, princu Williamu in drugim članom svoje družine, če ima druge obveznosti ali če novopečeni vitezi in dame niso po njenem okusu. Na tak način se je krepostna Elizabeta II. izognila položitvi meča na ramena rokerskega ženskarja Micka Jaggerja, ki je leta 2012 namesto pred njo pokleknil pred Charlesa. Prevladuje mnenje, da je prav tisti dan namerno imela manjšo operacijo na kolenu. Jagger je v uporniških mladih letih kraljico razglasil za »glavno čarovnico«. Kraljici tudi ni bilo všeč, da je imela njena pokojna mlajša sestra princesa Margaret z Jaggerjem odnose bližnje vrste. Kritiki seznamu že dolgo pravijo pajdaška lista, ker se na njej kot vitezi in dame redno pojavljajo prijatelji in najbližji sodelavci vodilnih politikov ter bogati donatorji vodilnih političnih strank, čeprav uradna razlaga tega odlikovanja izrecno pravi, da »viteškega naslova ni mogoče kupiti«. Odlikovanja vsako leto podeljujejo tudi na kraljičin uradni rojstni dan, vsi odlikovanci pa naj bi imeli posebne zasluga za »življenje naroda«.

Čeprav bodo seznam novoletnih odlikovancev objavili šele danes (31. decembra 2015), je najkontroverznejši novopečeni vitez že znan. Njegovo ime – Lynton Crosby – do povišanja v viteza sira Lyntona 99,9 odstotka Britancev ni pomenilo nič. Zdaj vedo, da je avstralskega rodu, da nima nobenih zaslug za življenje britanskega naroda, da je strokovnjak za volitve in da je organiziral in vodil volilno kampanjo konservativne stranke na majskih volitvah, na katerih je zmagala. Zelo hvaležni David Cameron je Crosbyja, ki so mu privrženci dali vzdevek Čarovnik iz Oza, po razglasitvi volilne zmage objel, zdaj pa ga je predlagal za viteza. Crosby lahko dobi viteški naslov, čeprav je Avstralec, ker je Avstralija vsaj na papirju še vedno del kraljestva, kraljica pa je avstralska monarhinja oziroma šefica države. Ogorčeni kritiki pravijo, da podelitev viteškega naslova lobistu in političnemu svetovalcu Crosbyju (do volilne zmage je pomagal tudi londonskemu konservativnemu županu Borisu Johnsonu) sramoti britanski sistem odlikovanj, žali prave junake in spodkopava zaupanje v politiko. Eden izmed njih je dejal, da »gre za korupcijo nižje ravni v primerjavi s pajdaškimi podelitvami lordskih naslov, ki pa vseeno smrdi«. Camerona, ki so ga že večkrat v minulih letih obtožili pajdaškega podeljevanja odlikovanj in imenovanj v lordsko zbornico, obtožujejo, da je z odlikovanjem Crosbyja naredil korak naprej pri zlorabljanju sistema odlikovanja za nagrajevanje političnih zaslug in uslug.

Eden izmed kritikov je Camerona pohvalil, ker da »pozdravlja Crosbyjevo imenovanje za viteza, ker to še bolj diskreditira skorumpirani sistem odlikovanj«. Cameron je morda to najbolje pokazal, ko je pred dvema letoma z naslovom MBE (član britanskega imperija) odlikoval Raffaeleja Claudia Carbosiera. Kdo je Raffaele Claudio? Cameronov frizer. Odlikovanje je dobil za zasluge za frizerstvo.