Prah okoli letošnjih nominacij za oskarje, kjer v igralskih kategorijah že drugo leto zapored ni nobenih temnopoltih igralcev in igralk, se še vedno ni polegel. Ga pa zdaj namesto temnopoltih igralcev in režiserjev, med njimi Jade Pinkett Smith, Willa Smitha in Spika Leeja, ki bodo bojkotirali podelitev, dvigujejo ženske in geji. S to razliko, da se za svoje izjave potem tudi hitro opravičijo. Rasizem v ZDA je pač občutljiva tema, česar se ameriški zvezdniki, preden odprejo usta, dobro zavedajo, se pa zapiranja ust še vedno učijo njihovi kolegi iz Evrope, ki pač povedo, kar mislijo. In se nato kesajo. Nazadnje denimo francoska igralka in režiserka Julie Delpy ter ena od letošnjih nominirank za oskarja, britanska igralka Charlotte Rampling.

Najprej kritike, potem opravičila

»Pred dvema letoma sem rekla nekaj na temo tega, da je akademija zelo bela in moška, kar je realnost, pa so me mediji raztrgali na koščke. Hecno, ženske ne smejo govoriti. Včasih si želim, da bi bila Afroameričanka, ker jih ljudje potem ne napadajo,« je Delpyjeva razmišljala na festivalu Sundance med intervjujem za The Wrap. Pribila je še: »Najtežje je biti ženska. Ljudje najbolj sovražijo feministke. Nič ni hujšega od tega, da si v tem poslu ženska. To res verjamem.« Ali pa tudi ne tako zelo, saj je po ogorčenju, ki je sledilo, enako zagreto hitela razlagati, da so jo napačno razumeli: »Ljudje, ki me poznajo, dobro vedo, da ne prenesem neenakosti in krivice. Nikakor nisem mislila v nič dajati krivic, ki so bile strojene afroameriškim umetnikom, nasprotno, hotela sem samo opozoriti na neenake možnosti v industriji, tudi ko gre za ženske.«

Ko se je posula s pepelom Delpyjeva, pa je morala enako storiti še Ramplingova. Ta je med komentiranjem oskarjevskega bojkota in rasizma pri glasovanju za oskarjevske nominirance šla še dlje od francoske kolegice, kar ji verjetno ne bo pomagalo pri tem, da bi dobila oskarja za glavno vlogo v drami 45 let. »To je rasistično do belcev,« je namreč pokritizirala besnenje zaradi vsebelskih igralskih nominacij. »Nikoli ne bomo zares vedeli, ampak morda si temnopolti igralci niso zaslužili, da bi prišli na seznam,« je razmišljala na francoskem radiu. Idejo, da bi pri glasovanju uvedli kvote, je odpravila z besedami: »Zakaj bi klasificirali ljudi? Ljudje bodo vedno govorili: On je preveč čeden, on je preveč črn, on je preveč bel. Vedno bo nekdo rekel: Ti si preveč to ali ono...« Preveč pa so bile očitno tudi njene besede in Ramplingova se je zanje morala opravičiti. Seveda z izjavo, da so jo narobe interpretirali.

Brez oskarjev tudi geji

Se pa zato (še) ni bilo treba opravičiti britanskemu igralcu Ianu McKellenu, filmskemu Gandalfu, ki je svoj lonček na temo oskarjeveske neraznolikosti primaknil kot gej in opozoril, da je pri glasovanju članov akademije enako velik problem kot rasizem tudi homofobija. »Noben odkriti gej še nikoli ni dobil oskarja. Sprašujem se, ali so to predsodki ali naključje,« se je vprašal in namignil, da prej prvo. Tom Hanks, Philip Seymour Hoffman in Sean Penn so dobili oskarja za vloge v filmih Philadelphia, Capote in Milk, v katerih so igrali geje, obrnjeno pa se še ni zgodilo. »Kako pametno, kako pametno... Kaj ko bi dali enega meni, ker sem igral heteroskesualnega moškega,« je bil ciničen McKellen, ki je bil za oskarja nominiran dvakrat, za vlogi v filmih Bogovi in pošasti ter za prvega Gospodarja prstanov, letos pa se mu je nominacija izmaknila za vlogo v filmu Gospod Holmes.

A očitno se, vsaj za manjšine in ženske, ne pa tudi za geje, obetajo boljši časi, saj je akademija po revoltu napovedala revolucionarne spremembe v sestavi svojih članov. Poleg rekrutiranja novih članov in izločanja tistih, ki že deset let niso naredili ničesar novega na področju filma, bo za enkrat povečala število žensk in predstavnikov etničnih manjšin v akademiji. Čeprav, kot je v svojem mnenju za Deadline zapisal mehiški igralec Demian Bichir, umetnosti ne bi smeli deliti na barve: »Da, letos bi morali biti nominirani Afroameričani, ampak morali bi biti nominirani tudi Mehičani. Člani akademije ne določamo, kdo bo nominiran, z nekakšnim konklavom. Vsi glasujemo privatno.« Njega, ker je latino, zaradi te izjave ne bo napadel nihče.