»Prepričan sem, da bo sodišče ugotovilo tisto, kar je ugotovilo sodišče naše cerkve. Ker ni bilo nobene krivice, tudi krivca ni,« je na stopnišču ljubljanske sodne palače nekaj minut pred začetkom predobravnavnega naroka dejal paroh srbske pravoslavne cerkve v Ljubljani Peran Bošković.

O tem je sodnico Vladislavo Lunder in državnega tožilca Boštjana Valenčiča želel na obravnavi prepričati tudi pooblaščenec cerkve Aljoša Dežman, češ da je cerkev ovadbo umaknila in da ne bo uveljavljala nobenega odškodninskega zahtevka in bi bilo zato smiselno, da tudi država odstopi od pregona Perana Boškovića. »V izognitev nepotrebnemu delu državnih organov cerkev ne priglaša nobenega premoženjskopravnega zahtevka in poziva državne organe, naj obtožbo nemudoma umaknejo,« je bil jasen Dežman.

Cerkev ali država?

Ali gre torej za to, da se je cerkev v tem primeru postavila nad sodno vejo oblasti? »Nikakor! Tožilstvo želimo le prepričati o tem, kakšna so pravila znotraj naše cerkve in da so najvišji cerkveni organi odločili, da sem kot paroh upravičen do tega, da cerkev skrbi zame in za mojo družino,« je po koncu včerajšnje obravnave za Dnevnik dejal Bošković. Tožilec Boštjan Valenčič je to razumel drugače. »Da, lahko razumemo tudi tako, da se pravoslavna cerkev skuša postaviti nad državo, češ, kaj vas pa briga, kaj mi počnemo z našim denarjem. Dejstvo je, da sta cerkev in država ustavno ločeni, a v primeru kazenske odgovornosti posameznega dostojanstvenika seveda ne. Tudi če je cerkev kot oškodovanka odstopila od pregona, pa tožilstvo tega ne sme in ne bo storilo, saj gre za uradno pregonljivo dejanje, za katero imamo zbranih tudi dovolj dokazov,« je dejal tožilec.

Obtožnica sicer Boškoviću očita nadaljevano kaznivo dejanje poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja ter zlorabo položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti. Paroh Bošković naj bi ljubljansko občino srbske pravoslavne cerkve oškodoval za 230.000 evrov.

Spori znotraj pravoslavne cerkve

Naj obnovimo zgodbo, ki se bo zdaj očitno končala na sodišču. Peran Bošković je kot paroh začel zbirati denar in nato sam projekt gradnje kulturno-pastoralnega centra v Ljubljani. Vmes je prišlo do spora znotraj zagrebško-ljubljanske metropolije srbske pravoslavne cerkve, Boškovića so odstavili, njegov naslednik Željko Lubarda pa je ugotovil, da je pri projektu gradnje tega centra domnevno prihajalo do številnih nepravilnosti. Tožilstvo je prejelo tudi ovadbo in začelo preiskavo. Preiskovalni sodnik je preiskavo sprva ustavil, a jo je sodni senat odobril. Tožilstvo se je potem prikopalo do številnih dokazov in spisalo obtožnico. Na račun gradnje kulturnega centra naj bi Bošković obnavljal svojo zasebno hišo, na račun cerkvenega denarja pa skrbel za svoje lastne potrebe in za potrebe članov svoje družine. Odnosi znotraj pravoslavne cerkve so se tako zaostrili, da je skupina vernikov iz Ljubljane zahtevala celo ločitev na zagrebško in ljubljansko metropolijo. Nazadnje je vmes posegel Beograd in najvišji cerkveni organi so odstavili Lubardo in paroh je zdaj že nekaj časa znova Bošković. Prav tako je svet sinode srbske pravoslavne cerkve Boškovića opral vse krivde in o tem obvestil tožilstvo, včeraj pa pooblaščenec cerkve Aljoša Dežman tudi sodišče.

Obeta se dolgo sojenje

Na včerajšnjem predobravnavnem naroku je Bošković pričakovano dejal, da se ne čuti krivega očitanih mu dejanj. Sodnica Vladislava Lunder je že uvodoma pojasnila, da je predsedniku okrožnega sodišča v Ljubljani Marjanu Pogačniku predlagala, da jo izloči iz postopka. Ona je bila namreč tista, ki je soodločala že o uvedbi preiskave. Pogačnik je njen lasten predlog zavrnil, a je izločitev sodnice pa tudi samega predsednika sodišča Pogačnika zdaj predlagal Boškovićev zagovornik Milan Krstić. Tako obramba kot tožilstvo sta predlagala še celo vrsto dodatnih prič, ki bodo pomagale razjasniti nekatere okoliščine poslov med cerkvijo in Boškovićem kot parohom in Boškovićem kot zasebnikom. Zaslišali naj bi tudi številne gradbince, ki so bili vključeni v posel gradnje kulturnega centra. Prav tako naj bi zaslišali visoke predstavnike srbske pravoslavne cerkve, ki bodo pojasnili, kaj spada pod stroške, ki jih parohu in njegovi družini običajno krije cerkev. Seveda šele po tem, ko bo odločeno o predlogu za izločitev sodnice Lundrove in predsednika sodišča Pogačnika.