Državni zbor je včeraj opravil drugo obravnavo zakona o gospodarjenju z državnimi gozdovi, v torek bo spravil pod streho še tretjo in zakon najverjetneje potrdil. Čeprav je prvak SMC in premier Miro Cerar še pred dnevi javno namigoval, da zakon vodi v varovanje nekih starih zgodb na področju gozdov, ki niso v korist Slovenije, so v SMC čez noč spremenili mnenje. »Ureditev, ki jo predvideva zakon, je boljša od sedanjega koncesijskega sistema,« so včeraj utemeljili svojo odločitev.

Novo podjetje v barako?

Četudi bo zakon o gospodarjenju z državnimi gozdovi v torek dobil zadostno podporo poslancev in četudi državni svetniki nanj ne bi izglasovali odložilnega veta, pa bo časa za zagon novega podjetja, ki mora 1. julija od koncesionarjev prevzeti dela v državnih gozdovih in prodajo lesa, zelo malo. Po burnem dogajanju v koaliciji že ob sprejemanju zakona je namreč pričakovati še bolj zagrizen boj za to, kje bo sedež novega podjetja, kdo ga bo vodil, po kakšnih merilih bo izbiralo izvajalce del v državnih gozdovih, komu in po kakšni ceni bo prodajalo les...

V obtoku je že nekaj imen ljudi, ki bi lahko zasedli direktorsko mesto v družbi Slovenski državni gozdovi. Med njimi je poslanec SD Janko Veber, ki nam je pred časom sicer zagotovil: »Ne razmišljam o tem, da bi postal direktor katerega koli podjetja.« Toda če bi mu »zvijali roke«, si nemara še lahko premisli. V državnem zboru je namreč zelo goreče zagovarjal, da bi bil sedež družbe v njegovih logih, v prostorih zavoda za gozdove v Kočevski Reki. Toda včeraj mu je poslanec DeSUS Primož Hainz navrgel, da je tam neka baraka. V barako pa se bivši obrambni minister morda le ne bi naselil.

SLS: Kdo bo odgovarjal?

Zunajparlamentarno Slovensko ljudsko stranko pa skrbi, ali bo država z ustanovitvijo novega gozdarskega podjetja res iztržila več, kot dobi zdaj od koncesionarjev. »Kdo bo odgovarjal za donosnost podjetja? Bo to vlada, ki se menja celo na manj kot štiri leta? Bo kmetijski minister Dejan Židan osebno jamčil za uspeh podjetja, tudi ko mu poteče mandat? Je pripravljen osebno zagotoviti donosnost in na tak način stati za svojo idejo?« sprašuje predsednik SLS Marko Zidanšek. Opozarja na še en problem. Vlada je v zakon o gospodarjenju z državnimi gozdovi namreč vrinila določilo, po katerem bo lahko nova družba z jamstvom države najela do 20 milijonov evrov kreditov.

»Konkurenčnost državnega podjetja na trgu, ki bo imelo državna jamstva pri financiranju, bi lahko zbudilo tudi zanimanje evropske komisije!« svari Zidanšek. V SLS se namesto za novo državno podjetje zavzemajo za to, da bi dala država svoje koncesijske gozdove z javnim razpisom v upravljanje in oskrbo usposobljenim kmetom, ki mejijo na te gozdove.