Ponedeljkova izredna seja zbora članov RKS bo vroča. Imela bo samo eno točko – predlog razrešitve decembra 2014 imenovane generalne sekretarke Renate Brunskole. Kot je znano, je njeno razrešitev pred mesecem dni predlagala pol leta kasneje imenovana predsednica RKS Nataša Pirc Musar.

Različni scenariji

Po naših informacijah so možni različni scenariji: lahko odide Brunskoletova, lahko Pirc-Musarjeva, če Brunskoletova ostane. Po nekaterih lahko menda odideta celo obe. Za zdaj je jasno le to, da spor odmeva tudi v javnosti, kar vodstvu organizacije v Ženevi ni niti malo všeč. To namreč ne koristi ugledu humanitarne organizacije. Po nekaterih informacijah je izid izredne seje, ki se bo začela eno uro pred redno sejo, nepredvidljiv tudi zaradi različnih, težko razvidnih interesov vodstev 56 območnih odborov in dobrega ducata strokovcev na ljubljanskem sedežu. Vsem spremembe, ki jih napoveduje Nataša Pirc Musar, namreč niso všeč. Nekatere je, na primer, strah, da bo preveč posegala v ustaljeno delo in metode, zaradi česar se lahko zamaje tudi njihov položaj oziroma služba. Pomenljivo dejstvo je, da se bo izredne seje v ponedeljek udeležil tudi direktor Mednarodne federacije društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca Simon Missiri, ki je po naših informacijah sam izrazil željo, da bi se seznanil z dogajanjem in prisostvoval odločanju.

Predsednica in generalna sekretarka bosta tako lahko njemu in članom razložili, zakaj so se njuni odnosi tako zaostrili. Doslej je nekaj malega o tem v javnosti povedala le Nataša Pirc Musar, Brunskoletova, nekdanja poslanka SD in PS, pa je, sklicujoč se na (domnevno) predsedničino prepoved nastopanja v javnosti, večinoma izražala le svoje razočaranje, da je predsednica kaj takega sploh predlagala. A medtem so mediji objavljali določene informacije in dokumente, dostopne le ožjemu krogu zaposlenih na sedežu v Ljubljani, ki naj bi dokazovali, da je predsednica zlorabljala svoj položaj ali ravnala v škodo RK. Ničesar od tega ji (doslej) niso dokazali.

Očitki brez dokazov

Pirc-Musarjeva naj bi – tako poročajo nekateri mediji – želela privatizirati mladinsko zdravilišče in letovišče na Debelem rtiču. A razprave o statusnem preoblikovanju letovišča potekajo že nekaj let. Mnogi, ne le Pirc-Musarjeva, dokazujejo, da bi se z drugačnim statusom letovišča, ki bi ostalo v lasti RKS, lahko učinkoviteje prijavljali na evropske razpise. Nekatere člane je ob tem zmotilo, da o teh stvareh predsednica govori javno, še preden so jih temeljito predebatirali v internih krogih.

»Zagovarjati« se je morala tudi zaradi računa za 778 evrov bruto, ki ga je Rdečemu križu RS izdal neprofitni zavod Info hiša, ki sta ga ustanovili z Rosano Lemut Strle. A Pirc-Musarjeva pojasnjuje, da je le zmotno menila, da lahko RKS nagrado za predsedniško delo pač nakaže neprofitnemu zavodu, v okviru katerega bi jo uporabila za družbenokoristne projekte. Ko so jo v računovodstvu RKS opozorili, da to ne gre, je nagrado, ki ni v ničemer sporna, vrnila; izplačali so ji jo na ustaljeni način. Pirc-Musarjeva ob tem dodaja, da si nikoli ne pusti plačati potnih stroškov ali kilometrine, čeprav se v službene namene veliko vozi po Sloveniji. Kot zlonamerne je zavrnila tudi očitke v medijih, ki so zadevali finančno svetovanje njenega moža Rdečemu križu. Šlo je za brezplačno svetovanje, za donacijo torej, ne pa za pridobitništvo, vezano na položaj, je pojasnjevala v Odmevih, kjer so jo ostro prijeli tudi zaradi ankete Episcentra, po kateri naj bi od vseh morebitnih »novih obrazov levice« dobila najvišjo podporo. »Ankete ne poznam, nisem je naročila, v politiko ne nameravam,« je odgovorila.

Brunskoletova nalogam ni kos

Po naših informacijah, pridobljenih od različnih virov, je ključni vzrok za predlagano razrešitev en sam: Renata Brunskole, ki ji sicer ni mogoče odrekati privrženosti idejam RK, preprosto ni kos zahtevnim organizacijskim in drugim nalogam, ki jih je od nje kot glavne menedžerke pričakovala neprofesionalna predsednica. Rdeči križ RS je namreč tako kot vse organizacije z dolgo tradicijo v marsičem okostenela. Pirc-Musarjeva, pravijo naši viri, si želi posodobiti delovne procese in narediti Rdeči križ vidnejši v vsakdanjem življenju. Od generalne sekretarke je pričakovala, da bo skupaj s strokovno službo igrala aktivnejšo vlogo pri načrtovanju (novih) programov pomoči za različne skupine prikrajšanih ali pri pridobivanju prostovoljcev, potrebnih v begunski krizi. Bolj delovno bi se morala lotiti tudi 150-letnice RK pa priprav na evropsko tekmovanje ekip prve pomoči, ki bo junija letos v Ljubljani...

Renata Brunskole se na naše telefonske klice včeraj ni odzvala, Pirc-Musarjeva pa ni bila pripravljena govoriti o konkretnih očitkih Brunskoletovi. Vse bo, kot pravi, povedala v ponedeljek.