Begunska kriza je tema, ki slovensko vlado v zadnjih mesecih najbolj zaposluje. Na meji s Hrvaško postavlja (rezilno) ograjo, državnemu zboru je predlagala, naj vojsko »oboroži« z nekaterimi policijskimi pooblastili, premier Miro Cerar rad izpostavlja svoje zasluge pri okrepitvi nadzora na grško-makedonski meji… Medtem ko je koalicija prepričana, da je vlada pri soočanju z begunsko krizo uspešna, se opozicija s tem ne strinja. Razlogi za nezadovoljstvo opozicijskih strank pa so različni in odražajo njihovo politično pozicioniranje: medtem ko desni stranki SDS in NSi Cerarjevi ekipi očitata, da so bili njeni ukrepi in odzivi premalo ostri ter veliko prepozni, je Združena levica prepričana, da so vladne odločitve daleč od humanitarnosti in da z njimi krši človekove pravice. Anketirance v tokratni javnomnenjski raziskavi Vox populi, ki jo za Dnevnik opravlja agencija Ninamedia, smo povprašali, kako oni vidijo ravnanje slovenske vlade ob begunski krizi. Izbirali so lahko ocene od ena do pet, pri čemer enka pomeni, da vlada ravna povsem neprimerno, petica pa, da je njeno ravnanje povsem primerno.

Precej več cvekov kot petic

Odličnih ocen si je Cerarjeva ministrska ekipa prislužila le malo, prisodilo ji jo je 3,9 odstotka anketirancev. Več vprašanih (15,7 odstotka) ji je namenilo nezadostno oceno. Skoraj izenačen pa je delež tistih, ki so ravnanje vlade ocenili z dvojko (18,5 odstotka), in tistih, ki so ji prisodili štirico (19,2 odstotka). Daleč največ – dve petini – vprašanih pa ocenjuje, da je aktualna ministrska ekipa pri soočanju z begunsko krizo srednje uspešna. Če seštejemo tiste, ki so z ravnanjem vlade glede beguncev povsem nezadovoljni, in tiste, ki so nezadovoljni (torej tiste, ki so ji prisodili enko in dvojko), vidimo, da je teh skupaj dobra tretjina vprašanih. Na drugi strani pa je takšnih, ki so povsem zadovoljni ali zadovoljni (štirica in petica), 23 odstotkov anketirancev.

Preračunano v povprečno oceno si je vlada za reševanje begunske krize prislužila slabo trojko (2,77). Pričakovano so ji najnižjo povprečno oceno (2,48) prisodili volilci največje opozicijske stranke SDS, le za stotinko boljšo pa pristaši Združene levice. Najbolj so z vladnimi odločitvami in ukrepi, povezanimi z begunsko krizo, zadovoljni volilci obeh največjih koalicijskih strank SMC in DeSUS. Prvi so ji namenili povprečno oceno 3,62, drugi pa 3,23. Pri pristaših najmanjše vladne stranke SD pa si je prislužila povprečno oceno 2,90. Križanje rezultatov tudi pokaže, da zadovoljstvo z vladnim soočanjem z begunsko krizo s starostjo narašča, da so nekoliko manj kritični prebivalci urbanih kot pa ruralnih območij, medtem ko razlik pri (ne)zadovoljstvu moških in žensk tako rekoč ni.

SDS prva, a s precej manjšo podporo kot februarja

Sicer pa je z delom vlade nasploh marca zadovoljnih nekaj več vprašanih kot prejšnji mesec. Da dela dobro, je v tokratni anketi Vox populi ocenilo 29,5 odstotka vprašanih (februarja dobro odstotno točko manj), kot neuspešno pa jo vidi slabih 67 odstotkov anketirancev (februarja 69,4 odstotka). Tudi pri tem vprašanju so bili vladi daleč najbolj naklonjeni volilci SMC (77 odstotkov pristašev največje koalicijske stranke delo aktualne ministrske ekipe ocenjuje kot uspešno), sledijo pa jim volilci DeSUS (54,5 odstotka). Med pristaši Socialnih demokratov ima vlada manj podpore – kot uspešno jo vidi 38 odstotkov volilcev SD. Če pogledamo stranki na desnici, pa vidimo, da je z delom Cerarjeve ministrske ekipe zadovoljnih 23 odstotkov pristašev Janševe stranke in zgolj štirje odstotki volilcev NSi.

Na strankarski lestvici ostaja tudi ta mesec na prvem mestu SDS, ki pa je v primerjavi s februarjem izgubila precej podpore. Če bi bile volitve danes, bi Janševo stranko obkrožilo slabih 17 odstotkov anketirancev. Če pa upoštevamo le opredeljene vprašane, torej tiste, ki bi šli na volitve in so vedeli povedati, katero stranko bi volili (teh je skupaj 57 odstotkov), bi SDS dobila slabih 30 odstotkov glasov. Kar je skoraj devet odstotnih točk manj kot pred mesecem dni. Po ocenah nekaterih naših sogovornikov iz krogov blizu največji opozicijski stranki je mogoče padec podpore v precejšnji meri pripisati nekaterim odmevnim izstopom iz SDS v zadnjih tednih (nedvomno sta bila najbolj opazna odhoda nekdanjega notranjega ministra Dragutina Mateja in dolgoletne zveste Janševe sodelavke Vere Ban), ki krepijo vtis o naraščanju nezadovoljstva v vrstah SDS.

Židanovi prehiteli Cerarjeve

Medtem ko je bila SMC po raziskavi Vox populi še pred štirimi meseci vodilna na strankarski lestvici, se je morala tokrat posloviti tudi od drugega mesta; prvič po državnozborskih volitvah julija 2014 so jo prehiteli Socialni demokrati. Obema strankama je sicer podpora v primerjavi s februarjem zrasla, a Židanovi nekoliko bolj kot Cerarjevi. Tako bi SMC obkrožilo 17,3 odstotka opredeljenih anketirancev, SD pa slabi dve odstotni točki več (19 odstotkov). Socialni demokrati v zadnjem času veliko hodijo po terenu, »oživljajo« pa tudi strankine forume. Z okrepljenim delovanjem mladega foruma in s predlogi, kot je legalizacija konoplje, želijo učinkoviteje nagovarjati mlade volilce (teh jim je na zadnjih volitvah precej »odnesla« Združena levica). S forumom starejših, na ustanovni konferenci katerega je sodeloval tudi nekdanji predsednik države Milan Kučan, pa poskušajo pridobiti upokojence – s predvolilnim nagovorom starejših volilcev je sicer vedno znova uspešen prvak DeSUS Karl Erjavec.

Na četrtem mestu strankarske lestvice je Združena levica. V primerjavi s februarjem ji je podpora poskočila kar za šest odstotnih točk; obkrožilo bi jo dobrih 15 odstotkov opredeljenih anketirancev. Če bi bile volitve včeraj, pa bi v parlament prišli še NSi (7,3 odstotka opredeljenih glasov) in DeSUS (6,1 odstotka).

Kako ocenjujete delo vlade?

Kako ocenjujete ravnanje

slovenske vlade ob begunski krizi?

Ninamedia, 15. – 17. marec 2016, n = 700

PODATKI

29,5 %

3,9 %

2 %

uspešno

15,7 %

3,6 %

ne vem

19,2 %

18,5 %

40,8 %

66,9 %

neuspešno

ravnanje vlade je povsem neprimerno

ravnanje vlade je neprimerno

ravnanje vlade je srednje primerno

ravnanje vlade je primerno

ravnanje vlade je povsem primerno

ne vem

Ocene politikov

Ninamedia, pov. ocena od 1 do 5

PODATKI

1.

12.

Matej

Tonin

Borut

Pahor

–0,17

3,52

2,43

–0,10

12.

2.

Anja

Kopač Mrak

Tanja

Fajon

 

3,02

–0,04

2,43

+0,14

14.

3.

Luka

Mesec

Violeta

Bulc

3,01

–0,18

2,42

+0,09

15.

4.

Karl

Erjavec

Dejan

Židan

2,84

+0,20

2,40

+0,06

16.

5.

Igor

Šoltes

Lojze

Peterle

 

2,75

–0,17

2,33

–0,04

17.

6.

Franc

Bogovič

Miro

Cerar

2,70

+0,08

2,31

/

18.

7.

Jani

Möderndorfer

 

Ljudmila

Novak

 

2,66

–0,09

2,29

+0,10

19.

8.

Vinko

Gorenak

Milan

Brglez

2,65

+0,30

2,28

0

20.

9.

Janez

Janša

Violeta

Tomić

2,54

+0,14

2,27

–0,09

21.

10.

Jože

Tanko

Zoran

Janković

 

2,45

+0,07

2,26

–0,01

22.

11.

Alenka

Bratušek

 

Eva

Irgl

2,44

–0,10

2,10

/

Katero stranko bi volili, če bi bile v nedeljo volitve v državni zbor?

Ninamedia, 15. – 17. marec 2016, n = 700

PODATKI

FEBRUAR 2016

JANUAR 2015

MAREC 2016

SDS

SD

SMC

Združena

levica

NSi

DeSUS

SNS

SLS

ZaAB

druge

ne vem

ne bi

volil

stranka ni

v parlamentu