»To je šele prva ovadba, nanaša se na 20 tehničnih pregledov. Sumimo pa, da so se nepravilnosti zgodile še v več kot sto primerih,« je dosedanje ugotovitve kriminalistov, ki preiskujejo korupcijo pri opravljanju tehničnih pregledov, strnil Božidar Južnik, vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto na PU Ljubljana.

V šestnajstih hišnih preiskavah, v katere je bilo vključenih okoli 60 kriminalistov, so zasegli precejšnjo količino dokazov, predmetov, zlasti pa dokumentov, ki še čakajo na podroben pregled. Tri osebe, dva tehnična preglednika in enega posrednika med lastniki vozil in pregledniki, so pridržali in privedli k preiskovalnemu sodniku. Za vse je bilo odrejeno sodno pridržanje, zaslišani bodo v 48 urah, so popoldne sporočili s sodišča. Zaradi ponovitvene nevarnosti je za vse predlagan pripor. Po Južnikovih besedah je bil eden pridržanih preglednikov zaradi tovrstnih kaznivih dejanj že kaznovan. Kot smo že pisali, gre za Florjana Gašperina, nekdanjega vodjo poslovalnice AMZS v Lescah, ki zaradi tega prestaja triletno kazen v obliki zapora ob koncu tedna.

Posredniku 80 evrov

Policiji je lani prišlo na uho, da je na območju Ljubljane mogoče opraviti tehnični pregled, čeprav vozilo ni brezhibno. Z intenzivno preiskavo, tudi prikritimi preiskovalnimi ukrepi, so nato tudi sami ugotovili, da določeni pregledniki v zameno za podkupnino delajo prav to, in sicer na različne načine. V določenih primerih so potrdili brezhibnost zgolj na podlagi dokumentacije in vozil sploh niso videli. Včasih so na stezo namesto pravega zapeljali drugo, neoporečno vozilo in meritve opravili na njem. Tam, kjer se ne beležijo elektronski podatki, pa so ročno vpisovali lažne podatke.

Za zdaj so napisali eno ovadbo. Zajetih je bilo 20 tehničnih pregledov pri enem od ljubljanskih podjetij in 67 domnevnih kaznivih dejanj. Osumljenih je 19 oseb, dva preglednika in dva posrednika, preostali pa so lastniki ali uporabniki vozil, ki so dajali podkupnino. Posrednika sta od strank, lastnikov vozil, prejemala določene denarne zneske, potem pa pri njunih znancih, tehničnih preglednikih, uredila, da je šlo vozilo brez težav skozi pregled. Po dosedanjih ugotovitvah je posrednik prejel 80 evrov na vozilo, tehnični preglednik pa približno 20.

Pokvarjene zavore

»Zneski so res sorazmerno nizki, a hiter izračun kaže, da je lahko preglednik na ta način mesečno poleg redne prejel še eno plačo. Treba je tudi poudariti, da so v teh primerih potrjevali brezhibnost za vozila z resnimi pomanjkljivostmi, zaradi katerih so lahko ogroženi tudi drugi prometni udeleženci. Tako na primer na tovornih in osebnih vozilih niso delovale zavore, okvarjeni so bili krmilni mehanizmi, podvozja, lažno so potrdili brezhibnost priklopnika za prevoz nevarnih snovi, vozila so imela mehanske poškodbe. Pogoste so bile tudi okvare zračnih blazin in previsoke emisije izpušnih plinov,« je povedal Južnik in dodal: »Dnevno je bilo lažno potrjenih tudi do deset spornih avtomobilov, kar pomeni, da je se na naših cestah zdaj vozi veliko število vprašljivih vozil.«

Posrednikoma grozi do pet let zapora, enako tudi lastnikom vozil. Preglednika so ovadili zaradi jemanja podkupnine in ponareditve listin. Za prvo je zagrožena kazen do osem let zapora, za drugo pa do treh let. Preiskava se nadaljuje.