Nedavni nasilni incidenti v Würzburgu, Ansbachu in Münchnu so nemško vlado prepričali o nujnosti zaostritve varnostne zakonodaje. Notranji minister Thomas de Maiziere je tako danes napovedal okrepitev policijskih vrst, ustanovitev centralne policijske enote za nadzor nad spletnim kriminalom, poenostavljen izgon priseljencev, ki storijo kazniva dejanja, in odvzem državljanstva tistim, ki se pridružijo terorističnim milicam.

»Prepričan sem, da bodo ti ukrepi zelo hitro okrepili našo varnost,« je na včerajšnji izredni tiskovni konferenci novinarjem v Berlinu zagotovil de Maiziere in dodal, da pričakuje sprejem vseh predlaganih ukrepov še v mandatu sedanjega parlamenta, ki se izteče prihodnjo jesen. Kot posebej pomembno je izpostavil namero, da se olajša izgon storilcev in samo osumljencev kaznivih dejanj med imigranti, saj bo na ta način lažje zavarovati sodržavljane pred potencialnimi grožnjami. V ta namen naj bi ustanovili tudi posebno enoto, ki bo skrbela za čim hitrejšo obravnavo kaznivih dejanj tujcev, ki jim grozi izgon, projektna skupina pa že deluje v Severnem Porenju - Vestfaliji.

De Maiziere je zatrdil, da se varnostne sile pod njegovim ministrovanjem vztrajno krepijo, da pa so novi ukrepi nujni. Mimo dveh milijard evrov dodatnih sredstev za zvezno policijo je napovedal vzpostavitev tehnični osnov za kibernetične preiskave v novi enoti, ki bo varnostne sile dopolnjevala z »razvojem metod in strategij za boj proti spletnemu kriminalu in terorizmu«. Nova enota naj bi bila oblikovana v začetku prihodnjega leta, za začetek pa bo zaposlovala okoli 400 izvedencev za brskanje po tako imenovani temni strani spleta (darknet), kjer se izvajajo tudi ilegalna trgovina z orožjem in komunikacije med teroristi. Nemški preiskovalci so namreč prepričani, da se je mladoletnik, ki je nedavno ubil devet ljudi v münchenskem nakupovalnem središču, do orožja dokopal prav po darknetu.

Nemški notranji minister je med novimi varnostnimi ukrepi navedel tudi nadgradnjo video nadzornih sistemov na železniških postajah, sporna pa ostaja njegova zahteva po omejitvi zaupnosti med pacienti in zdravniki, po kateri bi bili slednji dolžni oblastem prijavljati primere duševnih motenj, ki bi lahko predstavljale nevarnost za širšo javnost. Temu se je odločno postavilo po robu nemško zdravniško združenje. de