V Ljubljani ni mnogo ulic, ki bi imele v imenu številko. Še manj je takih, ki bi imele v imenu rimsko številko. Pravzaprav so take ulice le v dveh predelih Ljubljane: v Rožni dolini ter v Polju, kjer so ulice tradicionalno poimenovane z rimskimi številkami.

A tudi v četrtni skupnosti Sostro je ulica, ki ima v imenu rimsko številko, pa nima nobene zveze z Rožno dolino, Poljem ali Emono: ime Ceste II. grupe odredov se tako kot mnoge ulice v Ljubljani navezuje na zgodovino NOB.

II. grupa odredov je bila partizanska formacija, ki je nastala maja 1942. V njej so bili trije bataljoni na Savinjskem, dva na Pohorju in en na Štajerskem. Njen namen je bil okrepiti partizansko delovanje na Štajerskem, enote pa so delovale tudi na Gorenjskem in Koroškem. Komandant odreda je bil eden najbolj legendarnih slovenskih partizanskih poveljnikov Franc Rozman - Stane, politični komisar pa Dušan Kveder - Tomaž. II. grupa odredov je tedaj veljala za najmočnejšo partizansko enoto na Slovenskem in je štela okoli 700 borcev. Maja 1942 so se borci odreda skušali pri Jančah prebiti na Štajersko, a jim ni uspelo. »To je bila najbolj slavna bitka II. grupe odredov, v kateri je vsak posameznik dal vse od sebe,« je leta 1975 v glasilu Naša skupnost v intervjuju novinarskega krožka OŠ Sostro dejal Franc Mazovec - Risto, eden od borcev II. grupe odredov. V spomin na to bitko so na Jančah vsako leto priredili pohod in proslavo.

Borci II. grupe odredov so se isto leto na Štajersko skušali prebiti še enkrat, a tudi tedaj neuspešno, saj je tja prispelo le 125 borcev. Januarja 1943 so drugo grupo odredov preimenovali v IV. operativno cono.

Priključene Dobrunje, poimenovana cesta

Ko so leta 1982 Dobrunje, Zadvor in Sostro priključili mestu Ljubljana, so po II. grupi odredov poimenovali glavno cesto skozi ta naselja. Pred tem so imele hiše ob ulici hišne številke poimenovane po naseljih oziroma tedaj še po vaseh. V zadnjih letih je bilo sicer nekaj idej o preimenovanju ceste, a ta ostaja poimenovana po partizanski formaciji.

Zanimivo je, da poteka skozi naselja, ki imajo dolgo zgodovino. Dobrunje so denimo prvič omenjene leta 1312, sicer z nemškimi različicami imena. V vasi je stal dvorec, ki je bil uničen leta 1483 med turškimi vpadi, ostala sta le kipca Janeza Nepomuka in Janeza Krstnika; drugi je shranjen v Mestnem muzeju Ljubljana.

Kakor koli – Cesta II. grupe odredov je sedaj glavna ulica treh naseljih, v največjem delu vodi skozi Zadvor, obdana je z enodružinskimi hišami, a tudi z vso infrastrukturo, vključno s šolo. Cesta je dokaj ozka in prometno obremenjena. Na cesti je sicer urejen pločnik, a ni kolesarske steze. Največji problem pa je, da so vsa križišča na cesti izredno nepregledna, začenši s križiščem z Litijsko, kjer si krajani že nekaj časa prizadevajo, da bi uredili krožišče. Prostorski plan predvideva gradnjo obvozne ceste – v tem primeru bi del Ceste II. grupe odredov, ki poteka mimo šole in pokopališča, za promet zaprli – a ni verjetno, da bi obvoznico v kratkem res zgradili.

Cesta II. grupe odredov

Dnevnik

PODATKI

Zadvor

Dobrunje

Sostrovo

Žabja

vas