Na facebooku ga je dodala privlačna neznanka. Po začetnem klepetu ga je povabila v klepetalnico, in ko je prižgala kamero, je na drugi strani zagledal skoraj golo lepotico. Povabila ga je, da naj tudi on odvrže oblačila. In seveda mu je obljubila, da bo to ostala njuna majhna skrivnost.

Takšen je po izkušnjah Nacionalnega centra za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij (SI-CERT) tipičen scenarij spletne izsiljevalske pasti, v katero je v minulem letu dni padlo že približno sto lahkomiselnih Slovencev. Seksi dekle se je namreč izkazalo za kriminalno združbo, ki se ukvarja z izsiljevanjem z intimnimi posnetki (sextortion). »Zaradi zelo občutljive teme velika večina oškodovancev ne prosi za pomoč, zato so lahko številke še mnogo višje,« domneva Jasmina Mešić iz SI-CERT.

Hipnotizirani zaradi gole kože

V vseh primerih je potek predvidljiv, dogodki si sledijo hitro. Ko ima izsiljevalec posnetek ali fotografije, začne groziti z objavo in terja plačilo. Zneski dosegajo tudi več tisoč evrov. Izsiljevalci ustvarjajo velik psihični pritisk na žrtev, predvsem pa grozijo, da bodo posnetke razposlali prijateljem, družini, nadrejenim ali da jih bodo objavili na portalu youtube ali na facebooku. Svoje grožnje občasno uresničijo, žrtev pa o tem tudi obvestijo.

Številni, ki so prosili za njihovo pomoč, so potožili, da so bili kot hipnotizirani in niso mogli verjeti, da so se slekli pred popolno neznanko, ugotavljajo v SI-CERT. Žrtve izsiljevanja so plačila nakazovale prek sistema Western Union, denar pa je romal v Slonokoščeno obalo. Upanja na uspešen pregon tovrstnega kriminala praktično ni, zato žrtvam svetujejo, naj nemudoma in v celoti prekinejo vso komunikacijo z izsiljevalci.

»Nikakor ne nakazujte denarja in ne nasedajte obljubam, da bodo po plačilu izbrisali sporne posnetke. Nasprotno, izsiljevalci bodo zahtevali vedno višje zneske,« je še opozorila Mešićeva in uporabnikom svetovnega spleta svetovala obisk portala Varni na internetu.

Podatki generalne policijske uprave dokazujejo, da se le redki oškodovanci odločijo za kazenski pregon. »V zadnjih petih letih smo obravnavali 14 primerov kaznivih dejanj izsiljevanj prek spleta,« je povedal Drago Menegalija iz GPU.

Odkrivanje storilcev je zelo oteženo, praviloma so v tujini in izvajajo kazniva dejanja prek strežnikov v afriških državah, s katerih je skoraj nemogoče pridobiti podatke. Za plačilo »odkupnin« se uporabljajo kriptovalute, katerih transakcije so težko izsledljive. »Če nam uspe ugotoviti izvor ali lokacijo storilcev, slovenska policija posreduje ugotovitve pristojni državi prek Europola, Interpola ali ministrstva za pravosodje,« je še razložil Menegalija.

Štajerci nastavili past radoživim soprogam

Kako tvegana utegnejo biti spletna poznanstva z neznanci, je leta 2010 razkrilo prijetje trojice Štajercev, ki so – sicer na nekoliko bolj »arhaičen« način – izsiljevali vezane ženske. K skoku čez plot jih je prek facebooka zvabil tedaj 23-letni Mariborčan Rok Kološa. Intimna srečanja je nato posnel s skrito kamero, posnetke pa izročil sostorilcema Josipu Juhasu in Mitji Bohaku. Žrtvam sta poslala elektronska sporočila z žgečkljivimi prizori in od njih zahtevala denar. Seveda nista pozabila dopisati grožnje, da bodo posnetki končali pri partnerju, sodelavcih in znancih, če ne bodo storile zahtevanega.

Ena izmed prestrašenih žrtev je najela posojilo in gotovino dostavila na dogovorjeno lokacijo. Tri oškodovanke pa niso izpolnile zahtev anonimnih izsiljevalcev, temveč so obvestile policijo, ki je trojico aretirala decembra 2010. Kološa, Juhas in Bohak že služijo večletne zaporne kazni na Dobu.