Ker ni ne turistov ne tujih investicij, se je egiptovsko gospodarstvo znašlo pred bankrotom. Položaj bi lahko še poslabšala Savdska Arabija, ki ob tem, ko se Kairo glede Sirije spogleduje z Moskvo, Egiptu noče več dajati nafte in milijarde evrov pomoči.

Zdaj Egipt rešuje Mednarodni denarni sklad (IMF) s posojilom v višini 11 milijard evrov. Vlada je zato morala za 48 odstotkov devalvirati nacionalno valuto, ki je bila na črnem trgu že tako vredna dvakrat manj kot uradno.

Na zahtevo IMF je morala vlada letos tudi zmanjšati subvencije za bencin in elektriko, ki se je zato v zadnjih šestih mesecih podražila za trikrat. Poleg tega primanjkuje olja, riža, mleka, zdravil in sladkorja. Težava je namreč v tem, da za 68 od 93 milijonov Egipčanov osnovna živila subvencionira država, v zadnjih mesecih pa je zanje v proračunu zmanjkalo denarja. Da bi pomirila Egipčane, ki radi pijejo sladkan čaj, je vlada konec oktobra zasegla več tisoč ton sladkorja v tovarni slaščic in ga dala v prodajo.

Pogumni voznik taksija

Egipčani so ogorčeni nad sedanjimi razmerami in zdi se celo, da je jeza na predsednika Fataha Al Sisija v zadnjem letu premagala strah pred represijo. Pred kratkim je tako neki voznik minitaksija (motornega tricikla) novinarju neke zasebne televizije, ki ga je spraševal o razmerah v Egiptu, jezno odgovoril: »Na televiziji se zdi Egipt kot Dunaj. Če pa greš po ulici, vidiš, da smo tam nekje kot Somalija!« Dejal je še: »Pred predsedniškimi volitvami (maja 2014, ko je zmagal Al Sisi) smo imeli sladkor in riž, celo izvažali smo ju. Kaj se je medtem zgodilo?« Obžaloval je nazadovanje ne le kmetijstva, ampak tudi zdravstva in šolstva. Posnetek so nato odstranili s spletne strani zasebnega televizijskega kanala, novinarja, ki je pripravil oddajo, so suspendirali, voznik minitaksija pa se skriva. Vendar se je njegovo sporočilo ohranilo na družabnih omrežjih in video si je doslej ogledalo več kot sedem milijonov ljudi. Al Sisi je sicer izrazil bojazen, da bi družabna omrežja lahko zlorabili »tuji agenti«.

Predsednik Al Sisi je pred kratkim izzval izbruh ogorčenja in posmeha na družabnih omrežjih, ko se je na srečanju z mladimi zavzemal za skromno življenje: »Deset let nisem imel v hladilniku nič drugega kot vodo. In nikoli se nisem pritoževal zaradi tega!« Smejijo se mu sicer predvsem zato, ker pogosto zamišljeno in odsotno gleda v strop ali nebo. »Ali je v stiku z angeli?« se sprašujejo nekateri na spletu. Drugi pa: »Morda se boji, da ga bodo ugrabili vesoljci?« Al Sisi je v resnici izgubil občutek za resničnost, saj je na primer zdaj, ko je Egipčanom vse težje, medijem predstavil projekt nove prestolnice sredi puščave, vreden več milijard evrov.

Pred tremi leti je bil general Al Sisi za večino Egipčanov upanje v porevolucionarnem kaosu. Obljubljal je gospodarsko rast in varnost. Sicer je res prišel na oblast z državnim udarom, a tedaj se je zdelo, da je Egipčane je rešil pred nesposobno vlado Muslimanske bratovščine.