Več kot 20 divjih živali vsak dan povozijo vozniki na slovenskih cestah. Škode je vsako leto za 10 do 15 milijonov evrov, pripoveduje dekan visoke šole za varstvo okolja in član Lovske zveze Slovenije Boštjan Pokorny. V zneske so med drugim zajeti stroški zaradi zaprtja cest, zdravljenja poškodovancev, bolniških odsotnosti, pogina živali…

Skrivljena pločevina po besedah Pokornega predstavlja manj kot tretjino vse nastale škode. Po podatkih Zavarovalnice Triglav govorimo v povprečju o okrog 1000 evrih na vozilo, ki je bilo udeleženo v nesreči z divjadjo. Po uradnih lovskih evidencah o trkih z večjo divjadjo gre torej skupno za okoli šest milijonov evrov škode na leto.

Odškodnino mora izplačati tudi Arso

Toda v resnici je naletov na divje živali še več, po ocenah Pokornega morda še enkrat toliko, kot kažejo uradni podatki. Pa čeprav prijavljanje trkov skladno s komercialnimi zavarovanji, ki jih je mogoče uveljavljati le ob uradni prijavi nesreče, v zadnjih letih narašča. Pri Triglavu vsako leto prejmejo okoli 5500 prijav.

Komercialno zavarovanje (splošni ali delni kasko) pa ni edino, na podlagi katerega lahko lastnik poškodovanega vozila zahteva odškodnino zaradi naleta na žival. V primeru trka z zaščiteno živalsko vrsto (recimo medvedom) odškodnino izplača tudi Agencija RS za okolje (Arso) oziroma komercialna zavarovalnica, ki nato od Arsa terja poplačilo. A gre očitno za zanemarljive vsote, saj so po hitrem pregledu na agenciji ugotovili, da so lani za približno pet oškodovancev odrinili le okoli 2000 evrov odškodnine.

Radodarnejši so bili na direkciji za avtoceste (Dars), ki ima sicer odgovornost za trke z divjadjo na avtocestah zavarovano pri Zavarovalnici Triglav. Ta je tako lani za 151 primerov izplačala približno 260.000 evrov za odškodnine, letos pa za 122 primerov doslej dobrih dvesto tisočakov. »Zavarovalnica rešuje vsak primer posebej in glede na vse okoliščine dogodka tako z vidika oškodovanca kot z vidika upravljalca avtoceste. Večina zahtevkov, v katerih je povzročitelj škode divjad, je pozitivno rešenih,« so pojasnili na Darsu in dodali, da v primeru naleta na domačo žival za škodo odgovarja lastnik te živali.

Sprevržena praksa zavarovalnic

Zakon o divjadi in lovstvu sicer določa, da voznik krije škodo na vozilu, upravljalec lovišča pa škodo na divjadi, kadar sta oba poskrbela za vse možne preventivne ukrepe. Nasprotno mora stran, ki ravna neodgovorno, kriti tudi škodo drugega. A če so nekoč upravljalce lovišč oziroma cest skušali izsiljevati neodgovorni vozniki, ki so na primer ponoči pijani zleteli s ceste, zjutraj pa trezni klicali policijo, da jih je v jarek spravila košuta, zdaj po opozorilih Pokornega sprevrženo prakso vse pogosteje izvajajo zavarovalnice. »Te od zavarovancev poberejo premije in jim tudi korektno izplačajo odškodnino v primeru trka z divjadjo, vendar potem od upravljalcev lovišč terjajo povračilo izplačane odškodnine,« je opozoril.

V vsakem primeru trka z divjadjo je sicer po pojasnilih Zavarovalnice Triglav pomembno, da oseba najprej poskrbi za svojo varnost in zavaruje kraj dogodka. O trku naj nato nemudoma obvesti vsaj center za obveščanje na številko 112, ki bo obvestil higiensko službo in upravljalca lovišča. Policijska prisotnost na prizoriščih nesreč, v katerih nastane le gmotna škoda, ni obvezna. Je pa brez njene pomoči veliko težje ali celo nemogoče uveljavljati komercialno zavarovanje oziroma odškodnino. V zavarovalnici še svetujejo, da je dobro škodo zaradi trka z divjadjo prijaviti čim prej, ko so sledovi trka še vidni. Če ima zavarovanec možnost, naj prizorišče dogodka in poškodbo tudi fotografira.

Poginula divjad na cestah v obdobju 2011-2015

LZS

PODATKI

srnjad

lisice

poljski zajci

jazbeci

kune belice

jelenjad

26498

4517

2638

2238

1970

706

divji prašiči

kune zlatice

vidre

gamsi

medvedi

damjaki

499

169

64

47

42

36

divje mačke

mufloni

šakali

volkovi

rakunasti psi

risi

26

17

8

6

2

1

Pogin divjadi v letu 2016

LZS (do 30. novembra 2016)

PODATKI

ŽELEZNICE

CESTE

OGRAJA

Srnjad

3940

76

5

Jelenjad

72

24

8

Divji prašič

86

17

0

Gams

4

0

/

Damjak

3

0

/

Muflon

2

2

/

Medved

4

2

0

Volk

2

0

0

Ris

1

0

0

Lisica

773

4

/

Jazbec

424

5

/

Kuna belica

321

1

/

Kuna zlatica

34

0

/

Šakal

6

0

/

Vidra

18

0

/

Dihur

7

0

/

Divja mačka

1

0

/

Bober

3

0

/

15–20

750

primerkov srnjadi vsak dan povozijo slovenski vozniki. Če k temu prištejemo še drugo divjad, se številka povzpne že na skoraj 22 naletov na dan.

je približno kritičnih cestnih odsekov v državi, na katerih vozniki vsako leto povozijo vsaj nekaj primerkov divjadi. Nevarni odseki so razpršeni po celotni državi, a jih je v višjem severozahodnem delu Slovenije vseeno manj kot recimo na Kočevskem.

2000–

2500 €

 

151

stane en sam trk z divjadjo. Največ 30 odstotkov zneska predstavlja škoda na avtomobilu, druge stroške, ki nastanejo zaradi zaprtja ceste, zdravljenja poškodovancev, bolniških odsotnosti, pogina živali ..., nosi družba.

naletov na živali se je lani zgodilo na slovenskih avtocestah. Dars je prek Zavarovalnice Triglav oškodovanim voznikom izplačal skupno okoli 260.000 evrov odškodnine ali približno 1700

evrov na osebo.