Evropski poslanci so podprli predlog evropske komisije o hitrejšem zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov v Evropi in s tem tudi v evropski trgovalni shemi ETS, v katero je vključenih približno 11.000 največjih evropskih onesnaževalcev. Če bodo predlog potrdile države članice in bo parlament sprejel tudi končno besedilo, bo od leta 2021 na evropski ravni vsako leto izdanih za 2,2 odstotka manj kuponov v primerjavi s predhodnim letom (zdaj je letna stopnja zniževanja 1,74-odstotna). Hkrati bo mogoče vsako leto iz obtoka naenkrat izvzeti do 24 odstotkov odvečnih kuponov.

Cilj dvigniti ceno onesnaževanja

S tem želi komisija zmanjšati presežke, ki so se zaradi preveč velikodušnega izdajanja emisijskih kuponov v preteklosti in sočasne gospodarske krize nabrali na trgu. Cena kupona, s katerim se podjetje v sistemu ETS državi odkupi za tono izpustov CO2, je zato lani strmoglavila pod štiri evre, komisija pa jo želi s hitrejšim umikanjem odvečnih kuponov dvigniti vsaj za nekaj evrov.

Ob nizkih cenah kuponov podjetja nimajo želje niti po zmanjševanju izpustov niti po uvajanju čistejših tehnologij, EU pa želi do leta 2030 celotne izpuste zmanjšati za vsaj 40 odstotkov glede na leto 1990. To pomeni, da bodo morala podjetja v shemi ETS svoje izpuste do leta 2030 zmanjšati za 43 odstotkov glede na leto 2005, preostalo gospodarstvo pa za 30 odstotkov.

Okoljevarstveniki razočarani

»Šokantno se je parlament odločil prikloniti interesom onesnaževalcev, namesto da bi zaščitil prebivalce pred katastrofalnim podnebnim zlomom. Predlagane reforme bodo nedelujoč trg ohranile še vsaj desetletje,« je ocenil direktor evropske mreže okoljevarstvenih organizacij CAN Europe Wendel Trio. Okoljevarstveniki so se zavzeli za vsaj 2,4-odstotno letno stopnjo zniževanja števila emisijskih kuponov in prilagoditev izhodiščnega števila emisijskih kuponov leta 2021 dejanskim emisijam.