Slavje po zmagi že v prvem krogu predsedniških volitev je na sedežu Srbske napredne stranke (SNS) trajalo do zgodnjih jutranjih ur. Novi predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik srbske vlade, ni želel končati slavja, dokler na sedež stranke niso prišli še nekateri sodelavci in najzvestejši podporniki, za katere je menil, da so veliko prispevali k njegovi zmagi.

Najbolj znan med njimi je Branislav Bata Gašić, nekdanji obrambni minister, ki ga je Vučić odstavil, ker je novinarki televizije med intervjujem dejal, da ima rad novinarke, ki »zlahka pokleknejo«. Enoletna »prepoved« opravljanja javnih funkcij je minila in kot piše časopis Blic, čakanje na Gašića pomeni njegovo rehabilitacijo, pogovor z Vučićem med slavjem pa, da novi predsednik zanj išče v vladi ustrezno delovno mesto, morda celo znova položaj obrambnega ministra.

Vučić, ki naj bi predsedniški položaj prevzel do konca maja, bo do takrat prav gotovo iskal svojega naslednika na mestu premierja, pričakujejo pa tudi nekaj zamenjav na čelu ministrstev. Kot morebitna naslednika omenjajo ministra za finance Dušana Vujovića in ministrico za državno upravo Ano Brnabić. Ker pa nista člana stranke SNS, je to manj verjetno. Prva TV špekulira, da bi premier lahko postal sedanji podpredsednik in nekdanji predsednik vlade Ivica Dačić, vodja socialistov, ki se, kot je dejal pred volitvami, položaja ne bi branil.

Nemočna opozicija

K temu, da je Vučić zmagal že v prvem krogu, je prispevala tudi opozicija, ki bi si z enim ali dvema skupnima kandidatoma povečala konkurenčnost. Po volitvah je nekaj kandidatov vendarle priznalo, da je bilo nespametno iti nad Vučića z desetimi kandidati. Največjo polomijo sta doživela Vuk Jeremić z manj kot 6 odstotki in Vojislav Šešelj s 4,5 odstotka glasov, kar za slednjega pomeni politično upokojitev. Jeremićeva izjava, da je njegov dosežek šele prvi korak, pa zveni kot slaba šala.

Boško Obradović, vodja gibanja Dveri, je svoj slab izkupiček poskušal opravičiti s tradicionalno žalostinko poražencev, češ da je šlo za najbolj nepoštene volitve v zgodovini Srbije. Ni dvoma, da je bilo nekaj klasičnih poskusov podtikanja glasovnic in vpliva na volilce (z grožnjami ali denarjem), kakršnih ni manjkalo niti v preteklosti, prav tako ni dvoma, da je bil Vučić medijsko privilegiran, toda razlika med njim in seštevkom dosežkov vseh preostalih kandidatov je skoraj dvanajst odstotkov in bi jo bilo težko doseči zgolj s prevarami na voliščih.

Vučić je v prvem nagovoru po zmagi zanikal namigovanja, da bo združil dve funkciji v eno (predsedniško in premiersko). Večina neodvisnih analitikov pravi, da formalno tega niti ne more narediti, da pa se dejansko center odločanja seli iz vladnega poslopja na Nemanjini 11 v predsedniško vilo v Andrićevem vencu.