»Za polno vrečko oblačil plačamo manj kot za tedensko špecerijo, pri tem pa ne razmišljamo, da pravo ceno poravnavajo izkoriščani delavci in uničeno okolje,« vabi h kritičnemu razmisleku Nina Sankovič iz Snage. Lani so v tem javnem podjetju Ljubljančanom in Ljubljančankam odkrivali temno plat mode v publikaciji Snagazin, letos pa so skupaj z ljubljansko zdravstveno fakulteto prišli do zanimive zamisli, ki je v teh dneh zaživela pod imenom Kabiné Šerinjon.

Gre za prvo slovensko e-knjižnico modnih in vintage kosov. Trenutno je v njej več kot 60 oblačil in modnih dodatkov, ki so jih prispevali nekateri uveljavljeni in še neuveljavljeni mladi oblikovalci, nabor pa so dopolnilna še rabljena vintage oblačila iz centra ponovne uporabe. In kako si jih lahko uporabniki izposodijo? Prek mobilne aplikacije, ki je že na voljo za pametne telefone z operacijskim sistemom android. Po prijavi se lahko uporabnik s profilom vpiše na čakalni seznam za posamezen modni kos. Ko pride na vrsto, se z uporabnikom, ki ima kos že v izposoji, preprosto dogovori za predajo. Ali bo potekala v živo ali prek pošte, je prepuščeno njima.

Ciljna skupina mladi

Izposoja v Kabiné Šerinjon je brezplačna, možno pa si je izposoditi le en kos hkrati in za največ dva tedna. Sistem tako kot vsi koncepti souporabe oziroma delitvene ekonomije seveda temelji tudi na zaupanju. Izposojene kose mora uporabnik vrniti čiste v pripadajoči vrečki iz odpadnega tekstila, morebitne poškodbe pa bodo reševali sproti. »Tako visokokakovostni kosi krožijo med različnimi uporabniki, ki jih nosijo in zanje skrbijo, ne morejo pa si jih lastiti. Imeti nima več prednosti pred uporabljati,« opiše Sankovičeva, ena izmed mentoric pri projektu, ki ga sofinancirata država in evropski socialni sklad.

Natančneje se za nasprotjem hitre, surove in množične proizvodnje ter potrošnje oblačil skriva sedem študentov s treh ljubljanskih fakultet. Poleg študentk sanitarnega inženirstva so pri projektu sodelovali še študenti in študentke ljubljanske fakultete za računalništvo in naravoslovnotehniške fakultete.

Tako kot ustvarjalci aplikacije pa so tudi ciljna skupina Kabiné Šerinjon predvsem mladi, ki si ne morejo privoščiti dražjih kosov in so tako lahka tarča trgovskih velikanov, kjer se lahko za bagatelo oblečejo od glave do pet. »Želimo si, da bi izstopili iz teh okvirov hitre mode. Radi bi jim približali vrednoto kakovosti, da je pomembno, iz česa, kje in kako je bilo nekaj narejeno,« poudari svetovalka direktorja Snage.

Preprosto preveč tekstila

»Pametno kupuj in več izmenjuj!« sporoča projekt, ki promovira izposojo kot bolj trajnostno ter odgovorno izbiro, boljšo za posameznike, družbo in okolje. Problematiko tekstilne industrije, druge največje onesnaževalke na svetu, so partnerji temeljito predstavili na spletni strani www.kabine-sherinjon.si. Od tega, da se zastrupljanje tal in onesnaževanje vodnih virov začne že pri pridelavi bombaža, da oblačila potujejo na tisoče kilometrov do nas, do tega, da pesticidi, umetna barvila in težke kovine vplivajo na naše zdravje in zdravje ljudi, ki razvitemu svetu služijo v slabih razmerah.

In na koncu potrošniki večino teh izdelkov zavržemo in še enkrat obremenimo okolje. V Snagi so se zelo trudili promovirati, da naj ljudje namesto v smeti odnesejo svoja oblačila v centre ponovne uporabe, zdaj pa ugotavljajo, da so ti centri zasuti in da to ni več rešitev. »Rabljenega tekstila je preprosto preveč – samo v ljubljanskem humanitarnem centru Rdečega križa prejmejo približno sto ton oblačil in drugih tekstilnih izdelkov na leto,« je svoje trditve podkrepila Sankovičeva in dodala, da izposoja v Kabiné Šerinjon ni edina alternativna možnost. Še nekaj so jih zbrali na spletni strani projekta, h kateremu lepo vabijo vse modne oblikovalce, šivilje in ustvarjalce, ki bi bili pripravljeni prispevati svoje kose v to posebno knjižnico.