Ko je po točno uri igre Triglav na domači tekmi v Kranju proti Mariboru povedel z 2:0, se je zdelo, da bodo državni prvaki pokleknili že na drugi tekmi sezone. A sledil je preobrat, ki ga je z golom dve minuti pred koncem zaokrožil kapetan Mariborčanov Marcos Tavares. Bolj suvereno je do zmage prišlo drugo moštvo s polnim izkupičkom, Rudar, ki je doma v Velenju s 3:1 odpravil Ankaran, na krilih evropskega uspeha pa so do prve domače zmage v sezoni prišli Domžalčani, ki so z 2:0 premagali Celje. Že v petek je Aluminij na tekmi z veliko goli s 4:2 premagal Krško, sinoči pa sta se pomerili še Gorica in Olimpija.

Mariborčani so bili zaspani

Tokrat je napad rešil obrambo – in to konkretno. To je glavna ugotovitev po tekmi Maribora v Kranju. Dva skoraj pogubna spodrsljaja v obrambi vijoličastih sta bila dovolj, da bi bil premeteno borbeni Luka Majcen zlahka igralec tekme. »Super tekma, taka, za gledat. Ampak če se proti Mariboru povlečeš nazaj… Zna to izkoristiti,« je rekel Majcen, katerega ime so upravičeno vzklikali v Kranju, kjer so tri leta čakali na prvo ligo. Maribor se ni branil kot branilec naslova, je pa vsaj zmagal kot aktualni prvak. Ker je v fazi sezone, ko je rezultat tudi vse, kar šteje.

Ni bila visokorasla trava tista, zaradi katere bi vijoličaste bolela glava. Nekoliko je tekmi kakovost sploh v prvem polčasu zbila vročina, toda podobno kot lani z Aluminijem in predlani z Zavrčem ima Maribor kot favorit težavo zlasti z motivacijo, delno pa tudi zaradi vnovič rigidnega sistema 4-4-2. »Ključni trenutek je bil zaspanost, ko smo imeli vse pod kontrolo in dominirali, pa se tekma kar naenkrat obrne. Z rošadami smo menjali sistem, a zasluženo zmagali, bi se pa lahko, jasno, končalo tudi drugače,« od možnosti, da bi Maribor domov odnesel samo glavobol zaradi napak v obrambi (zlasti Marka Šulerja), ni bežal Darko Milanič, ki je ocenil, da je njegovo moštvo pokazalo bistveno več. Kranjski orli so sicer naredili podobno kot Zrinjski. Vijoličaste so konkretno prijeli, tudi s trdimi prekrški onemogočali kreacijo, ki je brez Valona Ahmedija tako in tako ni (bilo), nato pa počakali na nepozornost (prvi gol Majcna) in napako (drugi gol Poplatnika). Milaniču se dan ni razpletal po željah že, ko je moral zamenjati poškodovanega Marwana Kabho, nato pa je po uri igre poslal v igro še Luko Zahovića in Damjana Boharja, ki je spomnil na svoje najboljše predstave v vijoličastem. Vse tri gole je Maribor zabil v kazenskem prostoru: Jasmin Mešanović je zbrano pokazal, da priprave niso bile naključje, Bohar je s solo akcijo preigral domačo obrambo, Marcos Tavares pa z nekaj sreče premagal Elvisa Džafića. »Po prvem zadetku Maribora se je ekipa ustrašila zmage. Naredili smo individualno napako, ki se v prvi ligi kaznuje,« je razlog za neosvojene točke posredoval Anton Žlogar.

Celjani ostajajo na ničli

Manj stresno od Mariborčanov so do druge zmage v sezoni na prav tako že drugi zaporedni domači tekmi prišli nogometaši Rudarja, pa čeprav je začetek tekme proti Ankaranu po priložnostih sodeč pripadel gostom. A nato je prišla 36. minuta in zares spektakularen zadetek Dominika Radića s »škarjicami«, pet minut pozneje pa je njegov soigralec Jakob Novak stresel še prečko. V nadaljevanju so gostitelji zadeli še dvakrat, gostje pa so prek Tima Vodeba dosegli prvi gol v prvoligaški konkurenci. »Po lepih akcijah smo dosegli tri lepe zadetke in lahko bi še kakšnega. Igrali smo dobro, požrtvovalno in z veliko teka,« je po tekmi ocenil domači trener Marijan Pušnik. Gostujoči Vlado Badžim je dodal: »Imeli smo lepe priložnosti, da bi najprej povedli in nato tudi izenačili, a smo večkrat reagirali začetniško.«

Precej lažje pa so do prve zmage v sezoni prišli Domžalčani, ki so s po dvema zadetkoma v vsakem polčasu s 4:0 odpravili Celje, pri čemer bi lahko zmagali celo še z večjo razliko. Njihove priložnosti so se namreč kar vrstile, medtem ko so Celjani, ki so doživeli še drugi visok poraz, edino zapravili nekaj minut pred koncem.