28-letna Vietnamka Doan Thi Huong in 25-letna Indonezijka Siti Aisyah, ki jima grozi smrtna kazen, sta na včerajšnji prvi obravnavi zatrdili, da nista krivi umora Kim Jong Nama, polbrata severnokorejskega diktatorja. Kot trdi obtožnica, ki se opira tudi na znane videoposnetke letaliških kamer, sta s smrtonosnim živčnim strupom VX, ki je uvrščen med prepovedana orožja za množično uničevanje, poškropili obraz Kim Jong Nama, ki je umrl 20 minut pozneje. Že med preiskavo sta izjavljali, da nista hoteli zagrešiti umora, saj nista vedeli, da imata v rokah strup. Bili naj bi prevarani. Dejali naj bi jima, da bosta na letališču nastopili v nedolžni potegavščini televizijske oddaje s skrito kamero. Njuna odvetnika trdita, da sta ženski grešna kozla, štirim pravim krivcem, ki so severnokorejski agenti, pa so malezijske oblasti na dan umora dovolile zbežati iz države v zameno za izpustitev devetih Malezijcev, diplomatov z družinami, ki so jih zadrževali v Pjongjangu. Tožilec pa vztraja, da sta dekleti zavestno sodelovali pri umoru.

Strah Kim Jong Una pred polbratom

V Pjongjangu so ne le zanikali vpletenost v umor, ampak celo niso priznali, da gre za diktatorjevega polbrata. Malezijske oblasti za zdaj Severne Koreje niso obtožile, da je naročila umor. Najbrž pa je usodo 46-letnega Kim Jong Nama zapečatil njegov 33-letni polbrat Kim Jong Un, ki se je kot mlajši sin bal za prestol, prav tako ni prenesel njegovega kritiziranja režima. Sploh je Kim Jong Nam preveč vedel, saj je sprva veljal za naslednika očeta Kim Jong Ila, ki je vodil državo v letih 1994–2011. Vendar je padel v nemilost leta 2001, ko so ga japonski mejni organi zalotili z lažnim potnim listom. Dejal je, da si je hotel z ženo in sinom ogledati tokijski Disneyland. Sicer je imel tudi februarja letos, ko je umrl, potni list pod drugim imenom. Na Macau je hotel živeti neopaženo z drugo ženo, je pa veliko potoval in obiskoval igralnice. Pogosto je letel v Peking, kjer je imel prvo ženo in sina. Ker ga je ščitila Kitajska, je njegova smrt slabo vplivala na odnose med Pjongjangom in Pekingom. Nekateri na vrhu kitajske partije so celo računali, da bo Nam zamenjal Una ter ustavil jedrski in raketni program in se usmeril v obnovo države.

Kim Jong Un je v šestih letih, odkar je na oblasti, dal usmrtiti nekaj oseb, ki naj bi bili grožnja njegovi oblasti. Med njegovimi žrtvami je najpomembnejši Chang Song Thaek, mož njegove tete, ki mu je leta 2011 omogočil, da je brez težav prevzel oblast. Nekaj sumljivih prometnih nesreč visokih državnih funkcionarjev s smrtnim izidom pa je bilo že pod Kim Jong Ilom.