Slovenci in Norvežani so se na EP v štirih dneh pomerili kar dvakrat: po sredini tekmi v Malmöju, ki je bila bolj prijateljska – obe sta si že pred tem zagotovili polfinale – in so jo dobili Skandinavci s 33:30, sta se po napornih petkovih polfinalih v soboto v Stockholmu udarili za bron. Obe sta v kompleksu Tele2Arena, ki so ga gradili med letoma 2010 in 2013 in ki je stal 290 milijonov evrov, lovili tretjo kolajno na velikih tekmovanjih: Slovenija drugi bron po EP 2004 (srebro) in SP 2017 (bron), Norveška pa prvega po dveh srebrnih na SP 2017 in 2019. Uspešnejši so bili Norvežani, ki so osvojili prvo odličje v zgodovini svojih nastopov na EP, sočasno pa so si zagotovili tretje (zadnje) mesto, ki je še prinašalo neposredno uvrstitev na SP 2021 v Egiptu (premierno tekmovanje z 32 reprezentancami), medtem ko bodo morali Slovenci spet v kvalifikacije.

Selektor Ljubomir Vranješ je tekmece napadel z obrambo 5-1, v kateri je Blaž Janc na »špici« odlično odrezal zvezdnika Sandra Sagosena. Ta je v prvem polčasu dosegel le en gol, a še tega iz sedemmetrovke, Slovenci pa v napadu – sedem tehničnih napak že v prvem polčasu, tekmeci eno – niso znali unovčiti obramb odličnega Klemna Ferlina (devet v prvem polčasu ob 44-odstotni uspešnosti). To jim je preprečil vratar Toirbjörn Bergerud, ki je v prvih 30 minutah zbral osem obramb (kar 50-odstotna uspešnost), v napadu pa je blestel levokrilni Magnus Joendal s strelom 5-5. Skandinavci, ki na nastop na OI čakajo že 48 let (nazadnje v Münchnu 1972), so že v prvem delu enkrat povedli za štiri (10:6), za Slovenijo pa je bil dokončno usoden katastrofalen začetek drugega polčasa.

Bombač ni izpolnil obljube

Za prvi gol po odmoru, ki so ga dosegli šele s sedemmetrovke in z dvema igralcema več, so potrebovali skoraj osem minut, do takrat pa so Norvežani že vodili za osem (17:9). Tudi v nadaljevanju je ekipa selektorja Christiana Bergerja, ki zapušča položaj in ki je na dan tekme pred 19 leti na SP v Franciji na premiernem dvoboju Slovenije in Norveške na velikih tekmovanjih za zmago svoje reprezentance zabil kar osem golov, zlahka držala visoko prednost – ta je pet minut pred koncem znašala že devet golov (17:26). V tem delu je trikrat zadel Sagosen ob sicer katastrofalnem izkupičku 12-4, vendar je s skupno 65 goli postal prvi strelec EP 2020 in najboljši v zgodovini prvenstev stare celine. Dosedanji rekorder je bil Makedonec Kiril Lazarov, ki je na Euru 2012 v Srbiji dosegel 61 golov. S sobotnim visokim porazom, tretjim zaporednim na zadnjih treh tekmah na letošnjem prvenstvu (Norveška, Španija, Norveška), so Slovenci pokvarili dober vtis s prejšnjih tekem, s petimi zmagami in štirimi porazi pa končali na najbolj nehvaležnem mestu in z »leseno« kolajno.

Dean Bombač je pred odhodom na EP svoji hčerki Emmi obljubil kolajno, v garderobi pa je imel ves čas obešeno risbico, ki mu jo je narisala. »Razočaranje po porazu je veliko, a to je normalno. Še posebno, če izgubiš dvoboj, ki odloča o kolajni, kar je najhuje. Sem človek, ki najbolj na svetu sovraži eno stvar – izgubljati. Že na treningu, ko med ogrevanjem igramo nogotenis ali kaj drugega, ne maram biti poražen, kaj šele na resnih in pomembnih tekmah,« priznava Dean Bombač. »Toda če bi nam kdo pred EP ponudil polfinale in igranje za bron, bi vsi takoj sprejeli. Zdaj moramo dvigniti glave in gledati naprej, kajti že aprila nas čakajo olimpijske kvalifikacije. Postajamo prava in velika ekipa, če bomo držali skupaj kot doslej in vse še malce nadgradili, lahko dosežemo še marsikaj vrhunskega.«

Mačkovšek: To je svetovni rekord, Dolenec: Daleč od brona

»Norveški vratar je imel zagotovo okoli '150 obramb', kar je svetovni rekord v zgodovini rokometa. In tudi jaz si lahko na čelu narišem 'iks', ker sem prav tako sokrivec za to,« je po neuspehu proti Norveški najprej cinično dejal Borut Mačkovšek. Nato je strelec štirih golov iz osmih strelov nadaljeval: »Sem razočaran, žalosten, jezen, boli me srce. Priti v polfinale je sicer vrhunski dosežek, najhuje pa je, ko imaš dve možnosti za kolajno, vendar zapraviš obe in ostaneš brez nje. Imam občutek, da smo si zaslužili več od četrtega mesta, saj smo večino prvenstva igrali zelo dobro, žal pa smo v sklepnem delu odpovedali. Španci in Norvežani so nam vzeli kolajno, mi pa se bomo zanjo spet borili na SP 2021 v Egiptu. Pardon, upam in verjamem, da že prej tudi na OI v Tokiu.«

Po hudem udarcu v koleno v polfinalu proti Španiji je kazalo, da Jure Dolenec ne bo nared proti Norveški. A zdravniška služba je opravila vrhunsko delo in kapetan je po počitku v prvem polčasu v drugem igral dobrih 13 minut. »Koleno je otečeno in težko ga skrčim, brez odskoka pa je težko igrati. Čeprav je šlo le za močan udarec, sem ga dobil v koleno, ki sem ga že imel operiranega, in ki mi je v zadnjih mesecih povzročalo velike težave,« je pojasnil Jure Dolenec. Najboljši strelec Slovenije na Euru (42 golov) je po porazu z Norveško priznal: »Proti Španiji nismo bili daleč od finala, proti Norveški pa daleč od brona. Zdaj smo četrti v Evropi in s tem tudi na svetu, a pomislite, kje smo bili pred pol leta, ko smo izgubili z Latvijo, ali pred tremi meseci, ko smo doma le remizirali z Nizozemsko. V zelo kratkem času smo pod Vranješevim vodstvom zelo napredovali in se lahko enakovredno kosamo z vsakim na svetu. Ta reprezentanca, v kateri sem jaz ob odsotnosti poškodovanega Kavtičnika z 31 leti najstarejši, ima seveda svetlo prihodnost. Treba je samo delati, vztrajati in verjeti v to, kar počnemo. Smo zelo blizu evropskega in svetovnega vrha, odslej pa moramo tam tudi ostati.«