»Odredil sem ukinitev kakršnega koli zastopanja norveškega veleposlaništva v Izraelu v odnosu do Palestinske uprave. Protiizraelsko ravnanje ima svojo ceno,« je izjavil Kac in kot razlog med drugim navedel tudi nedavno norveško priznanje Palestine.

»Namesto da bi se po 7. oktobru borila proti palestinskemu terorju in podprla Izrael, ki se bori proti iranski osi zla, se je Norveška odločila dati morilcem in posiljevalcem Hamasa nagrado v obliki priznanja palestinske države,« je še dodal, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kot je pojasnilo izraelsko zunanje ministrstvo, bodo diplomatski status odvzeli osmim norveškim diplomatom. V uradni noti, ki jo je ministrstvo danes poslalo norveškemu veleposlaništvu v Tel Avivu, piše, da se jim bo status odvzel v roku sedmih dni.

Do odločitve Izraela je bil kritičen norveški zunanji minister Espen Barth Eide. »Današnja odločitev bo imela posledice za naše odnose z Netanjahujevo vlado. Razmišljamo o ukrepih, ki jih bo Norveška sprejela kot odziv,« je dejal in dodal, da je izraelska vlada s tem pokazala, da »aktivno deluje proti rešitvi dveh držav«.

Kritičen je bil tudi visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, ki je potezo Izraela označil za neupravičeno. »Odločno obsojam to neupravičeno odločitev, ki je v nasprotju z duhom sporazumov iz Osla in nesorazmerno ruši normalne odnose in sodelovanje s Palestinsko upravo,« je dejal.

Povedal je, da je po odločitvi Izraela po telefonu govoril z norveškim zunanjim ministrom in dodal, da je vodja delegacije EU v Tel Avivu izraelski vladi posredoval stališče unije. »To ni dvostransko vprašanje med Izraelom in Norveško, ampak je v interesu vseh, ki si prizadevajo za mir in stabilnost na Bližnjem vzhodu,« je še dodal.

Izrael je sicer že 1. junija španskemu konzulatu v Jeruzalemu odredil, naj preneha nuditi konzularne storitve Palestincem, kar je utemeljil kot kaznovalni ukrep zaradi odločitve Španije, da prizna palestinsko državo.