Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS), ki je največja nevladna kmečka organizacija, obstaja od leta 2000. Članstvo v njej je za lastnike kmetijskih zemljišč in gozdov obvezno, razdeljeni pa so v dve skupini. V prvi so fizične osebe s katastrskim dohodkom najmanj 167 evrov. Trenutno jih je okoli 110.000 ali šest tisoč več kot pred štirimi leti. Posledično bo po bližajočih se volitvah številčnejši tudi svet KGZS, ki je najvišji organ zbornice in izmed sebe izvoli predsednika ter imenuje direktorja zborničnega urada. Drugo skupino članov zbornice predstavljajo pravne osebe. To so kmetijske zadruge, kmetijska podjetja in verske skupnosti. Vseh je trenutno 1676.

Politiki so našli obvod

Pravne osebe bodo volitve opravile prve, in sicer v sredo, 2. oktobra, v nedeljo, 6. oktobra, bodo svoje predstavnike v organe zbornice volile še fizične osebe. Pravne osebe imajo v svetu KGZS trinajst predstavnikov, kolikor je tudi območnih enot zbornice. Fizične osebe iz vsake območne enote volijo po enega svetnika na začetnih tri tisoč članov v območni enoti. A ker se je število članov zbornice v zadnjih štirih letih povečalo, bodo imele fizične osebe v novi sestavi sveta zbornice 44 članov ali tri več kot doslej.

O tem, da se v skupini pravnih oseb pred zborničnimi volitvami zadnja leta vsakič zelo dobro organizirajo in aktivirajo škofije in župnije, smo že poročali. Poudarili smo tudi, da imajo njihovi svetniki posledično zelo velik vpliv na to, kdo bo prihodnja štiri leta vodil zbornico. Kmetijska zbornica volitve opravi na podlagi list kandidatov, ki jih predložijo posamezne skupine članov zbornice in organizacije kmetov. To je v resnici obvod za politične stranke, ki svojih kandidatov za zbornične funkcije ne smejo predlagati neposredno, zato ustanavljajo društva in prek njih kadrujejo v KGZS.

Kandidirajo tudi župani

Za članstvo v svetu zbornice se bo tokrat v volilni skupini fizičnih oseb za 44 mest na trinajstih listah potegovalo 276 kandidatov in kandidatk. Največ, vsak po 42, sta jih nanovačila »stara znanca« zborničnih volitev, društvo Forum za kmetijstvo in podeželje SDS ter društvo SKZ – Slovenska kmečka zveza. Prvo je za potrebe zborničnih volitev ustanovila stranka SDS, drugo SLS. Iz vrst slednje so bili vsi dosedanji zbornični predsedniki, zato so Janševi privrženci odločeni, da tokrat ta kmečki prestol zasedejo oni. Eden njihovih adutov naj bi bil bivši kmetijski ministerJože Podgoršek, ki se je na različne funkcije že uspel ali vsaj skušal zriniti kot kandidat treh drugih strank – SD, DeSUS in Nove Slovenije.

Da bi SDS pritegnila kar največ kmečkih volilcev, je med kandidate za svet KGZS uvrstila tudi tri župane.Andreja Steyerja (Apače) in Dušana Strnada (Ivančna Gorica) so dali na dno liste, da bi kradla glasove tekmecem, župan ŽeleznikovMarko Gasserpa je celo nosilec liste. Če bo izvoljen, se bo moral odločiti, ali bo zbornični svetnik ali župan, saj po protikorupcijski zakonodaji ti funkciji nista združljivi. Prav zaradi tega so svet KGZS v tem mandatu zapustili trije izvoljeni svetniki, potem ko jih je KPK pozvala, naj se odločijo, katero funkcijo bodo opravljali. Dva med njimi (Rok Roblekv Preddvoru in Jože Simončič v Šentjerneju) zato, ker sta župana, Franc Kangler pa zato, ker je bil v času izvolitve v svet zbornice državni sekretar na notranjem ministrstvu in je raje ohranil tisto funkcijo. Še vedno pa na dveh stolčkih sedi županja MetlikeMartina Legan Janžekovič. Ker je županja postala po tistem, ko je že bila v svetu KGZS, je očitno ni nihče prijavil KPK, da bi jo pozvala, naj se tudi ona odreče eni od funkcij.

Pozabili na kandidatke

Hkrati z volitvami zborničnih svetnikov bodo potekale tudi volitve v svete njenih trinajstih območnih enot. Tam je na kandidatni listi 678 imen. Če seštejemo vse, ki se bodo na letošnjih zborničnih volitvah potegovali za članstvo v organih zbornice v obeh volilnih skupinah, pridemo do števila 1008. Če bi imela predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen kakršen koli vpliv na kandidatne liste za zbornične volitve, bi zagotovo posegla vanje. Na njih je namreč manj kot deset odstotkov žensk, čeprav je po podatkih državnega statističnega urada med nosilci kmetijskih gospodarstev slaba četrtina kmetic.

Društva so na svoje liste za volitve v svete območnih enot zbornice uvrstila 70 kandidatk (vseh kandidatov je 678), na kandidatne liste za članstvo v svetu zbornice, ki je odskočna deska za zasedbo predsedniškega položaja, pa 31 od skupno 276 kandidatov. Med nosilci list – ti imajo največ možnosti za izvolitev – je le šest žensk. Trenutno so v 54-članskem svetu zbornice štiri ženske, upoštevaje omenjeno metliško županjo, ki je tam ne bi smelo biti. Dodajmo, da imata zgolj po eno kandidatko za članstvo v svetu zbornice Kmečka lista Petra Vriska, ki bi spet (že tretjič) rad bil predsednik kmetijske zbornice, in lista aktualnega zborničnega predsednika Romana Žvegliča, ki je v večini volilnih enot kandidatne liste oblikoval skupaj s kmečkim sindikatom. Med kandidati pravnih oseb ni niti ene same ženske.

Najstarejši šteje 84 let, najmlajši 21

Gospodarji na naših kmetijah so stari povprečno 58 let. Društvo Slovenski kmet, ki kandidira na zborničnih volitvah, ima daleč najmlajše kandidate. Njihova povprečna starost je okoli 39 let. To kaže, da se je večina mladih kmetov za potrebe volitev priključila temu društvu, ki ima v svetu zbornice že zdaj šest članov, v novi sestavi jih utegne imeti še več, saj so predvolilno zelo dejavni. Nosilka njihove kandidatne liste v novomeški volilni enoti jeAnja Kastelic, donedavna predsednica Zveze slovenske podeželske mladine, ki je bila na tem položaju dva mandata. Dodajmo, da je starostna razlika med najstarejšim (84 let) in najmlajšim (21 let) kandidatom za zborničnega svetnika 63 let. Prvega, Simona Toplaka, je predlagala Kmečka lista Petra Vriska, najmlajšega kandidata Nejca Barbo pa Forum za kmetijstvo in podeželje Jožeta Podgorška. Po povprečni mladosti kandidatov za zbornične svetnike poleg društva Slovenski kmet z nekaj manj kot 45 leti izstopa tudi novoustanovljeno društvo Združenje slovenske kmečke iniciative, katerega predsednik Boštjan Slemenšek bi se prav tako rad zavihtel na čelo zbornice, po starosti pa Vriskova Kmečka lista in Kmečko društvo Nova Slovenija. Povprečna starost njihovih kandidatov za svetnike v KGZS je dobrih 55 let. 

Volilna udeležba na preteklih zborničnih volitvah

Leta 2000: 24,8 odstotka

Leta 2004: 12,7 odstotka

Leta 2008: 11,45 odstotka

Leta 2012: 16,33 odstotka

Leta 2016: 6,75 odstotka

Leta 2020: 8,63 odstotka

Dosedanji predsedniki KGZS

2000–2004: Peter Vrisk

2004–2008: Peter Vrisk

2008–2012: Ciril Smrkolj

2012–2016: Cvetko Zupančič

2016–2020: Cvetko Zupančič

od 2020: Roman Žveglič