Žal dogodek iz Slovenski Konjic, ko je nasilno izbruhnil eden od staršev, v vrtcih in šolah še zdaleč ni osamljen. Po podatkih policije naj bi na naših tleh v povprečju obravnavali več kot 500 kaznivih dejanj odvzema mladoletne osebe na leto, pri čemer gre običajno za primere, ko eden od staršev otroka na dogovorjeni stik ne pripelje pravočasno.

Da se strokovni delavci soočajo z velikimi težavami, saj se pogosto znajdejo med sprtima staršema, medtem ko se zdi, da pristojne institucije v državi dobesedno spijo, ne skrivajo niti v vrtcih. Vzgojiteljice poudarjajo, da je težko gledati prestrašenega otroka, s katerim skupaj vsakodnevno preživijo po osem ur in za katerega nasršen boj bijeta mama in oče. Pravijo, da so takrat, ko otrok ob odhodu domov tudi po dolgem pregovarjanju nikakor noče ne k očetu ne k mami in pred vhodnimi vrati medtem že nestrpno postopajo drugi starši, ki so prišli po svoje otroke, popolnoma nemočne.

»Brez ustreznega dokumenta, ki ga izda sodišče, ne moremo nič. Po svojih najboljših močeh se trudimo slalomirati med starši in moramo ob koncu po občutku otroka izročiti bodisi mami bodisi očetu. Ponekod je to včasih precej težko storiti, zato bi nam morda prav prišla pomoč socialne delavke, ki bi bila zaposlena v vrtcu. Resda nas iz CSD obveščajo o nespodbudnih družinskih situacijah otrok, a kaj ko je pot od CSD do sodišča včasih kruto predolga,« opozarja zaposlena v enem od vrtcev.

»Gre za dolge procedure oziroma podajanje žogice od CSD do sodišča in obrnjeno, ki se vlečejo leta in leta. Na CSD pogosto napihujejo dobrobit skupnega skrbništva, čeprav je dejstvo, da to ni mogoče, če se starša ne moreta dogovarjati in sta v konfliktu. Številni starši pa se kljub kazenski obravnavi nekdanjega partnerja zaradi psihičnega ali fizičnega nasilja za svojega otroka dobesedno borijo z mlini na veter,« nam je zaupala sogovornica.

Po podatkih policije naj bi na naših tleh v povprečju obravnavali več kot 500 kaznivih dejanj odvzema mladoletne osebe na leto, pri čemer gre običajno za primere, ko eden od staršev otroka na dogovorjeni stik ne pripelje pravočasno.

{MEDIA_POSITION}ArticleEmbed-689216{/MEDIA_POSITION}

Na papirju vse jasno, v praksi huda stiska

Težko si je predstavljati tudi stisko nekdanje partnerice nekdanjega jeseniškega ravnatelja. Potem ko je ta že januarja priznal spolni napad na svojo desetletno pastorko in so mu na kranjskem okrožnem sodišču prisodili tri leta in deset mesecev zaporne kazni, višje sodišče po ravnateljevi pritožbi še vedno melje o primernosti višine kazni. Obsojeni tako ostaja na prostosti kljub »prednostni obravnavi« primera zaradi prepovedi približevanja deklici.

To je v letošnjem šolskem letu mama s podružnične šole na Gorenjskem prešolala na matično šolo v Radovljici. S tem, ali so tamkajšnji zaposleni obveščeni o omenjenem sklepu o prepovedi približevanja, si dekličina mama ni belila glave – vse do roditeljskega sestanka 10. septembra, ko je izvedela, da učitelji o sklepu ne vedo ničesar. »Od vodstva šole bi pričakovala, da bodo učitelje o tem obvestili najkasneje prvi šolski dan, zato sem jim istega dne kar sama poslala tako sklep kot fotografijo obtoženega,« je pojasnila mama zlorabljene deklice.

Prejela sem odgovor, da če me tako zelo skrbi, naj bo moja hči raje doma. Se pravi, naj se otrok, ki ni nič naredil narobe, prilagaja in odreka stvarem, ker ga država in institucije nisi sposobni zaščititi.

Mama zlorabljene deklice

»Če vas zelo skrbi, naj bo hči doma«

Mama deklice je v skrbeh tudi zaradi njene udeležbe v šoli v naravi, ki je predvidena v januarju prihodnje leto in bo potekala v Kranjski Gori. »V sklepu o prepovedi približevanja je namreč jasno zapisano tudi to, da hči ne sme z ničemer izzivati obsojenega in je lahko v nasprotnem primeru kaznovana,« je pojasnila sogovornica. Glede na to, da višje sodišče še vedno ni odločilo o njegovi pritožbi in se ne ve, kdaj bo, mamo skrbi, da bo obtoženi v času trajanja šole v naravi še vedno na prostosti.

Sprašuje se, kako naj zaščiti svojo hči, da ne bi prišlo do kršenja prepovedi približevanja. Ko je o tem povprašala policiste, so ji odgovorili, »da obdolženemu ne morejo ničesar zaukazati, saj nima odrejene prepovedi gibanja, ampak zgolj prepoved približevanja deklici«. »Prejela sem tudi odgovor, da če me tako zelo skrbi, naj bo moja hči raje doma. Se pravi, naj se otrok, ki ni nič naredil narobe, prilagaja in odreka stvarem, ker ga država in institucije nisi sposobni zaščititi,« je ogorčena dekličina mama.

Zelo jo skrbijo, je dodala, tudi vse druge šolske dejavnosti, ki ne bodo potekale na radovljiški šoli: »Sprašujem se, kdo mora o tem obvestiti policijo in na kakšen način je šola dolžna zagotavljati varnost. Glede teh protokolov mi ne zna nihče ničesar povedati, dejstvo pa je, da je osnovna šola obvezna. Če hčere ne bi napotila k pouku, bi me pristojni zagotovo zelo hitro obtožili zanemarjanja otroka ...«

Poškodoval otroka, mamo in dva zaposlena

Prebivalce Slovenskih Konjic je nedavno osupnil agresivni izpad 49-letnega očeta, ki je iz osnovne šole (OŠ) Ob Dravinji skušal na silo odpeljati svojega otroka. Ta se mu je na vso moč upiral, oče pa je v svoji razjarjenosti poškodoval tako otroka kot njegovo mamo oziroma svojo nekdanjo partnerico ter dva zaposlena na šoli.

Agresivni oče je skušal na silo odpeljati svojega otroka. Ta se mu je na vso moč upiral, oče pa je v svoji razjarjenosti poškodoval tako otroka kot njegovo mamo oziroma svojo nekdanjo partnerico ter dva zaposlena na šoli.

Zaradi suma kaznivega dejanja povzročitve lažje telesne poškodbe in zanemarjanja mladoletne osebe so morali posredovati policisti, dogodek pa je zapečatil ukrep prepovedi približevanja otroku in bivši partnerici, ki je bil izdan osumljencu. Oče je namreč skušal otroka odpeljati v času, ko nima sodno določenih stikov z otrokom. Tega je na očeh učencev, ki so čakali na odvoz s šolskim avtobusom, iz hude stiske uspelo rešiti šele babici, ki ga je odpeljala iz šole.

Po informacijah policistov naj bi o dogodku obvestili tudi pristojni center za socialno delo (CSD), vpogled v kartoteko osumljenega moškega pa je pokazal, da je bil v preteklosti že obravnavan zaradi sumov storitve kaznivih dejanj z elementi nasilja in kršitev javnega reda in miru. Na šoli so poostrili varnost, ravnateljica OŠ Ob Dravinji Nevenka Brdnik pa je starše učencev o dogodku obvestila z elektronskim pismom.

Vpogled v kartoteko osumljenega moškega je pokazal, da je bil v preteklosti že obravnavan zaradi sumov storitve kaznivih dejanj z elementi nasilja in kršitev javnega reda in miru.

»Glavni razlog za dodatno varovanje šole je onemogočeno sodelovanje s staršem, ki je bil že v preteklosti nasilen in agresiven v komunikaciji do zaposlenih na šoli in zoper katerega smo v preteklosti podali več ovadb zaradi kršitev javnega reda in miru. Zadeva na sodišču še ni zaključena,« je v pismu staršem med drugim pojasnila ravnateljica. Poudarila je še, da so o težavnem očetu na svetu staršev v preteklosti že govorili, pred dvema letoma pa je zaradi njega šolo fizično varovala varnostna služba.