Potem ko je gozdove na območju Mosteca kot posledica žledoloma že lansko poletje močno razredčil lubadar, saj so morali gozdarji za posek takrat označiti več kot 150 dreves, maja letos pa je zaradi lubadarja padlo še 42 smrek, so se zdaj v krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib smrekovi lubadarji ponovno prekomerno namnožili. »Ne spomnim se, kdaj so bila žarišča lubadarja tako množična, kot so zdaj,« opozarja Marijana Tavčar z ljubljanske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije.

Mlada drevesa niso ogrožena

Ljubljanski gozdarji so zato za posek že označili 80 smrek v bližini gostišča ter skakalnice v Mostecu, lastnike gozdov pa pozivajo, da čim prej pregledajo svoje gozdove ter se, če opazijo napade lubadarjev, sečnje lotijo takoj, še preden drevesa že porjavijo. Gozdove naj pregledujejo vsaj enkrat na tri tedne. Kot je pojasnila Tavčarjeva, so se lastniki na območju Mosteca že odzvali in začeli s prvimi ukrepi, medtem ko na nekaterih drugih območjih krajinskega parka dela vedno ne stečejo tako hitro. »Eden od razlogov je zagotovo razdrobljeno lastništvo, saj je na tem območju okoli 1500 lastnikov gozdov. Njihove parcele so majhne, zato je za nekatere skrb za njihov majhen košček gozda neekonomična,« pojasnjuje Tavčarjeva.

Na območju Mosteca so sicer gozdarji ob pomoči tabornikov pa tudi bralcev in novinarjev Dnevnika v sklopu vseslovenske akcije Obnovimo gozdove lani posadili okoli 1200 mladih dreves. Ta po besedah Tavčarjeve zaradi napadov lubadarja niso ogrožena: »Lubadarji namreč napadajo predvsem stare, mogočne smreke.«

Nekatere poti bodo neprehodne

Sečnja poškodovanih dreves in spravilo lesa bosta v gozdovih krajinskega parka potekala v prihodnjih dveh tednih, predvidoma do 24. julija. V Zavodu za gozdove Slovenije zato sprehajalce in rekreativce prosijo, naj se v času sečnje in spravila izogibajo delovnim območjem in upoštevajo varnostna opozorila: »Poti, na katerih poteka spravilo, so namreč v tem času praktično neprehodne.«