V Curchevelu se je z dvema tekmama začela poletna velika nagrada v smučarskih skokih. Tudi na drugi tekmi sta Žiga Jelar in Žak Mogel osvojila le peščico točk za 28. in 30. mesto, prepričljivo pa je znova zmagal Stefan Kraft. V ženski konkurenci je po odličnem prvem skoku Nike Prevc vse kazalo na novo slovensko zmago, a se je zataknilo v drugi seriji, ko se je mladi šampionki odpela vez. Skok je morala predčasno zaključiti, zmago pa prepustiti Sari Takanaši iz Japonske. Nika Prevc je končala na devetem mestu.

Ko smo ravno pri smučarski opremi, na prvih tekmah poletne velike nagrade največje novosti za letošnjo sezono še nismo videli. Nemško podjetje S.K.I. Skisprung, ki je proizvajalo smuči z napisom Fluge.de je vse od aprila insolventno in je prenehalo z izdelavo smuči. Številni tekmovalci so se znašli v težki situaciji, saj so preko noči morali poiskati novega opremljevalca, ki pa jih na trgu ni veliko in imajo po večini že zapolnjene svoje kapacitete. Nekateri so tako še vedno tekmovali na starih smučeh, Alex Insam iz Italije je celo skočil na zmagovalni oder.

Vsa nova pogajanja padla v vodo

»Sam sem za novico, da se Fluge.de odmika od sponzorstva izvedel januarja, odgovorni v podjetju so vedeli že prej. Takoj so začeli z iskanjem novega sponzorja. Vse je izgledalo tako, da bomo delo nadaljevali pod novo znamko Orlen, a do dokončnega dogovora na žalost ni prišlo,« nam je skoraj 100-odstoten konec proizvodnje smuči v nemškem Schmalkaldnu blizu Oberhofa, kjer je sprva smuči proizvajala Germina, opisal ​Primož Pikl. ​Nekdanji slovenski A reprezentant je enajst let skrbel za razvoj nemških smuči. Sprva je bil pomočnik, v zadnjih letih pa vodja razvoja in je preko noči ostal brez zaposlitve. »Vse do zadnjega so bili pošteni in izplačali vse svoje obveznosti. Niso mi ostali nič dolžni,« 41-letni Ljubenčan pohvali svojega nekdanjega delodajalca, da je obdržal dobro nemško ime vse do zadnjega.

»Ko ni prišlo do dogovora s Poljaki, so odgovorni na hitro začeli iskati nove rešitve, a so vedno prišli na gluha ušesa. Ker so bili oni pošteni do mene, bom sam tudi še nekaj časa počakal, če se bo zgodba morda nadaljevala, a vse kaže na njen konec,« je še povedal trenutno brezposelni Pikl, ki sicer zagotavlja, da bo v vsakem primeru ostal v svetu skokov. »Deset let sem bil tekmovalec, sedaj enajst let delujem pri razvoju smuči. To je moje življenje,« o svoji prihodnosti še pove in potrjuje, da zaenkrat s partnerko ostajata v Nemčiji, a ga zanima tudi vrnitev v domovino.

Večje breme tudi za Slatnarja

»Točno ne vem, o kakšni številki se govori. A mislim, da je letni vložek okoli milijon evrov,« nam je še ob koncu Primož Pikl zaupal znesek, ki je potreben za letno proizvodnjo skakalnih smuči na katerih sta v zadnjih letih najbolj uspešno tekmovala Timi Zajc in Marius Lindvik. Slovenski as je z njimi pod Poncami postal svetovni prvak na veliki skakalnici. Na tekmah v Curvhevelu ga ni bilo, a kot nam je znano, se že navaja na slovenskega proizvajalca smuči Slatnar. Tudi Norvežana v Franciji na tekmah ni bilo, slovenski trener Bine Norčič, ki deluje pri Vikingih, pa nam je zaupal, da olimpijski prvak iz Pekinga 2022 še ni izbral novega opremljevalca in trenutno še testira znamke Augment in BWT. Med tistimi, ki je prvi izpostavil nastali problem skakalcev, je bil Žiga Jelar: »25. in 28. mesto nista rezultata, ki bi si ju želel. A zaradi nastale situacije, imam še kar nekaj ugank glede opreme. Čaka me še veliko testiranj,« je zapisal slovenski orel na družbenih omrežjih. Tudi Kranjčan je bil del družine Fluge.de, v Curchevelu pa je tudi sam nastopal na smučeh Slatnar.

Nastala situacija tudi ni rožnata za slovenskega proizvajalca, ki se tudi ves čas trudi zagotavljati najbolj inovativne produkte v svetu smučarskih skokov. »Zaradi situacije je bilo veliko novega povpraševanja skakalcev. Na žalost smo lahko sprejeli le dvanajst novih tekmovalcev, veliko več smo jih morali zavrniti, ker bi drugače lahko ogrožali kvaliteto izdelka,« nam je zaupal direktor podjetja ​Peter Slatnar.