Po petkovi enodnevni dirki za veliko nagrado Quebeca, na kateri je osvojil sedmo mesto in priznal, da je v zaključku naredil napako s čakanjem na ciljni sprint, je Pogačar na 209 kilometrov dolgi progi v Montrealu in okolici pometel s tekmeci. Najboljši kolesar na svetu je napadel 23 kilometrov pred ciljem v slogu slovenskega filma Gremo mi po svoje, se hitro znebil zasledovalcev in si prikolesaril več kot 45 sekund prednosti. V zadnjem kilometru je potegnil »ročno zavoro«, se med vožnjo rokoval z gledalci ob progi in delil petke, tik pred ciljem pa ga je pričakal tudi Avstralec Michael Matthews, njegov dober prijatelj in zmagovalec petkove preizkušnje v Quebecu.

Pogačar je v Montrealu slavil že pred dvema letoma, ko je v ciljnem sprintu ugnal Belgijca Wouta van Aerta in Italijana Andrea Bagiolija, lani pa je zmagal njegov moštveni kolega Adam Yates. »Dirko smo izpeljali točno tako, kot smo se dogovorili in načrtovali. Hvala ekipi, ki je opravila perfektno delo. Brez nje naš načrt ne bi mogel uspeti. Napadel sem na dogovorjenem mestu, na predzadnjem vzponu, in na srečo sem imel dobre noge. Za našo ekipo je bila to popolna dirka. Čeprav smo vozili krog manj kot lani, je bila dirka super težka. A po drugi strani je tudi super lepa z odličnimi gledalci,« je ocenil Tadej Pogačar, ki je dosegel že rekordno 22. zmago v letošnji sezoni. Med petimi Slovenci je dirko končal le še Jan Tratnik (Visma Lease a Bike) na 65. mestu (+ 13:29), med 79 kolesarji, ki niso končali zahtevne preizkušnje, pa so bili tudi Matej Mohorič, Matevž Govekar (oba Bahrain Victorius) in Domen Novak (UAE Emirates).

Dirko smo izpeljali točno tako, kot smo se dogovorili in načrtovali. Hvala ekipi, ki je opravila perfektno delo. Brez nje naš načrt ne bi mogel uspeti. Napadel sem na dogovorjenem mestu, na predzadnjem vzponu, in na srečo sem imel dobre noge.

Tadej Pogačar, kolesar

Cilji so jasni in najvišji

Le nekaj ur po zmagi v Montrealu je z letalom odletel v Evropo, kjer bo v Monaku opravil zadnje treninge pred vrhuncem sezone – svetovnim prvenstvom v Zürichu, ko bo zadnji dan (29. septembra) na sporedu cestna dirka. Kolesar s Klanca pri Komendi, ki bo v soboto praznoval svoj 26. rojstni dan, je v Kanadi – tam je nastopil prvič po 54 dneh tekmovalnega premora in zmagi na francoskem Touru – pokazal in dokazal, da je slaba dva tedna pred svetovnim prvenstvom v Švici, kjer je njegov glavni cilj zlata kolajna na cestni dirki in mavrična majica svetovnega prvaka, v vrhunski formi.

»V dneh do cestne dirke ne moreš narediti kaj velikega glede forme, lahko pa opraviš nekaj treningov. Nekaj daljših, nekaj za intenzivnost, a ne preveč. Mislim, da sem dobro pripravljen za Zürich. Zmaga v Montrealu je tudi velik veter v jadra pred svetovnim prvenstvom, z njo pa sem še dodatno dobil na samozavesti in motivaciji. Cilji? So jasni, najvišji in od njih nikakor ne bežim,« priznava Pogi.

Cestna dirka za moške bo dolga kar 273,9 kilometra, imela pa bo 4500 višinskih metrov. Poleg Pogačarja (UAE Emirates) so se pozivu selektorja Uroša Murna odzvali še Primož Roglič (Red Bull-Bora-Hansgrohe; edini med Slovenci bo nastopil tudi na kronometru), Matej Mohorič, Matevž Govekar, Jan Tratnik, Domen Novak in Luka Mezgec (Jayco-AlUla). Da so cilji v Švici postavljeni zelo visoko, jasno povedo tudi besede selektorja Uroša Murna: »Kolajna tako na cestni dirki kot na kronometru. Kaj več je pa že težko. V vožnji na čas imamo le enega kolesarja, a na cestni preizkušnji potihoma računamo na dve kolajni.«