Osemdeseti rojstni dan praznuje Reinhold Messner, najprepoznavnejši alpinist vseh časov. Je velik prijatelj Slovenije, med alpinisti, ki jih najbolj ceni, je Viki Grošelj. Jubilant ni odražal svoje veličine le s premikanjem alpinističnih meja. Tudi po koncu športne poti je imel uspešne kariere na številnih področjih. Napisal je več kot 80 knjig, vselej pa lahko najde motiv za naslednjo. Zelo ga je zaznamovala smrt dve leti mlajšega brata Güntherja Messnerja, ki je izgubil življenje med njunim zgodovinskim vzponom na Nanga Parbat leta 1970.

Messner je bil prvi človek na svetu, ki se je povzpel na vseh 14 osemtisočakov brez uporabe dodatnega kisika. Ta podvig mu je uspel med letoma 1970 in 1986. Skupaj s partnerjem Petrom Habelerjem se je leta 1978 zapisal v zgodovino, ko je postal prvi, ki se je brez dodatnega kisika povzpel na Everest. Leta 1980 je dosegel še en zgodovinski dosežek, ko je postal prvi Zemljan, ki je brez dodatnega kisika dosegel vrh najvišje gore sveta sam. S pristopom k plezanju brez uporabe dodatnega kisika, znanim kot alpski slog, je povzročil revolucijo v športu in navdihnil prihodnje generacije plezalcev. Pred himalajskimi podvigi je premikal meje predvsem v južnotirolskih Alpah, kjer je podpisan pod številne prvenstvene smeri.

Ponosni muzealec

Leta 1999 je bil Messner izvoljen za poslanca v evropskem parlamentu, zastopal je italijansko stranko Federacija zelenih. Mandat je v celoti odslužil do leta 2004, ko se je politično upokojil. Sicer je še naprej uradno član Zelenih Južne Tirolske, ekološke politične stranke, ki deluje kot regionalna veja Federacije zelenih.

V zadnjih dveh desetletjih je velik del svojega življenja namenil gorskim muzejem, poimenovanim MMM (Messner Mountain Museum, op. p.) ter postal muzealec. Dediščina gora je rasla od leta 2003, širil pa jo je vse do leta 2015, ko je odprl mogočni muzej na Kronplatzu. Je lastnik številnih gradov, ki se nahajajo predvsem na Južnem Tirolskem. Messner zase vselej pravi, da je Južni Tirolec, italijansko državljanstvo je le nuja, ki jo je moral sprejeti. Gore namreč ne poznajo meja.

Pred tremi leti se je vnovič poročil

Messner je bil tudi pustolovec. Kdor se ima priložnost pogovarjati z legendo, se lahko z njim hitro spre, če reče, da bajeslovni Jeti ne obstaja. Veliko je potoval je po Afriki, bil v Južni Ameriki, prečkal Grenlandijo, Antarktiko, puščavi Gobi in Takla Maklan. Pestro je tudi njegovo zasebno življenje.

Med letoma 1972 do 1977 je bil poročen z Uschi Demeter. Kasneje je bila njegova partnerica fotografinja Nena Holguin, s katero sta povila Leylo Messner. S Sabino Stehle sta se poročila šele leta 2009, potem ko sta imela že tri otroke: Magdaleno, Simona in Anno. Leta 2019 sta se ločila, Messner pa je hitro našel novo ljubezen. Omrežila ga je 41-letna Luksemburžanka Diane Schumacher, s katero sta se poročila pred tremi leti. Po besedah Vikija Grošlja živita srečno, a še vedno zelo pestro življenje. Dejal je, da je Messnerja nazadnje videl poleti v Söldnu, kamor sta s soprogo priletela neposredno iz Tibeta, po tridnevnem druženju pa sta se odpravila v Gruzijo. Da življenje tudi pri Messnerju ni pravljica, v zadnjem času skrbijo njegovi otroci, ki nimajo enakega pogleda na njegovo dediščino.

Guinnessova knjiga mu je odvzela svetovni rekord

Reinhold Messner je bil v slovenskih medijih veliko prisoten v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Med himalajskimi podvigi je južno steno Lotseja označil kot problem tretjega tisočletja. Le-to je leta 1990 preplezal tedaj eden najboljših alpinistov na svetu Tomo Česen. Messner je jasno povedal svoje stališče, saj Česnu ni verjel, da je preplezal omenjeno smer. O aferi se je pisalo več let.

Odmevna je bila tudi lanska senzacionalna vest, ko so mu v Guinnessovi knjigi rekordov odvzeli svetovni rekord, češ da ni bil prvi, ki je osvojil vseh 14 osemtisočakov. Razlog: menda ni osvojil pravega vrha Anapurne.

Nikoli nisem zahteval nobenega rekorda, zato mi ga tudi nihče ne more odvzeti.

Reinhold Messner

Rekord Južnega Tirolca je prevzel Američan Edmund Viesturs. Messnerju so odvzeli rekord na podlagi trditev nemškega amaterskega himalajskega kronista Eberharda Jurgalskega, da Messner in njegov soplezalec Hans Kammerlander leta 1985 nista stopila na vrh Anapurne. Reinhold Messner se je odzval zelo ostro: »Nikoli nisem zahteval nobenega rekorda, zato mi ga tudi nihče ne more odvzeti. Skoraj 40 let je minilo od najinega vzpona na Anapurno, dejstvo pa je, da se gore spreminjajo. Če je kdo splezal na Anapurno, sva bila to zagotovo midva s Hansom. Obtožbe so neumnosti, poleg tega Jurgalski ni strokovnjak, gre zgolj za to, da je zamešal goro.« 

Osebno voščilo Vikija Grošlja

Za Vikija Grošlja lahko zapišemo, da je nekakšna slovenska sopomenka od imenu Reinholda Messnerja. Legenda slovenskega alpinizma se je z veseljem odzval, ko smo ga prosili, naj vošči svojemu odličnemu prijatelju tudi prek nas: »Glede na tvoje burno življenje se mi zdi, da si ob osemdesetletnici doživel enega svojih največjih podvigov. Vesel sem, da se poznava že 50 let in tako lepo sodelujeva. Zato se tvojega jubileja veselim ter ti želim zdravja še na mnoga leta.« Viki Grošelj nam je v nadaljevanju pogovora dejal, da si s slovitim Južnim Tirolcem ravnokar dopisujeta prek mobilnih sporočil ter da mu je poslal fotografijo, ki jo objavljamo tudi na naših straneh.