Podobe bobijev, tradicionalnih neoboroženih policistov, ki se med obhodi po ulicah britanskih mest prijazno pogovarjajo z lokalnim prebivalci, hitro izginjajo in so vse bolj selijo na razglednice. Namesto njih vse pogosteje videvamo oborožene policiste.

Med lansko nogometno tekmo med Francijo in Anglijo na wembleyjskem stadionu, ki je bila samo nekaj dni po terorističnem napadu v Parizu, je londonska policija prvič predstavila novo generacijo do zob oboroženih superpolicistov, ki so jih v medijih razglasili za »robocope«. Gre za posebno protiteroristično enoto CTSFO s samo 130 superspecialci, ki veljajo za ene najbolj vsestransko izurjenih policistov na svetu.

Policijska krčenja

Velika večina otoških policistov ostaja neoborožena. Vse manjkrat jih vidimo zato, ker jih je precej manj, saj surova vladna varčevalna politika ni obšla niti policije. Pod prejšnjo Cameronovo vlado je policija izgubila 16.000 policistov in 18.000 civilnih uslužbencev. Zaradi novih kleščenj proračuna pod sedanjo Cameronovo konservativno vlado utegne policija do leta 2019 postopoma izgubiti še 22.000 uslužbencev, med njimi še 5800 policistov. Če se bo to zgodilo, bo imela prvič po sedemdesetih letih manj kot 100.000 policistov. Nekatere regionalne policijske sile so izgubile več kot dvajset odstotkov policistov. Največja – londonska – policija jih je, vsaj v odstotkih, izgubila najmanj: dobrih pet odstotkov. Število policistov se je zmanjšalo s 33.366 (2010) na 31.583. Vse manj policistov opravlja vse manj klasičnih policijskih opravil. Kritiki vladnih krčenj pravijo, da bi to Otočane moralo zelo skrbeti, čeprav statistika kaže, da se število kriminalnih dejanj zmanjšuje. Problem, ki se povečuje, je terorizem. Policijsko vodstvo vztrajno poudarja, da imajo premalo policistov.

Med 31.583 londonskimi policisti jih je 2200 v oboroženih enotah. Zdaj bodo izurili dodatnih 600, in sicer zaradi ocene vodstva, da obstaja veliko nevarnost, da London doživi podoben teroristični napad, kot ga je Pariz. Vsi so prostovoljci. Patrulj oboroženih policistov je po pariškem napadu dvakrat več. Londonski policijski šef Bernard Hogan-Howe pravi, da bo to drago, a je neizogibno, da Londončani ostanejo varni.

Obrambni minister Philip Hammond je medtem razkril, da so od leta 2012 so zdaj 600 britanskim državljanom preprečili, da bi se pridružili Islamski državi, in da je 800 Britancem to uspelo. Približno polovica naj bi se vrnila. Koliko od njih morda snuje napade v Veliki Britaniji?

Trenutna ocena stopnje verjetnosti terorističnega napada v Britaniji je resna (druga najvišja izmed petih stopenj: nizka, zmerna, precejšnja, resna in kritična), kar pomeni, da obstaja velika verjetnost, da se kaj takega zgodi.